Perşembe, Aralık 7, 2023
Ana SayfaEvcil HayvanlarAt Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

At Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

At alımı sağlanırken, atın ne için beslenmek istendiğine göre dikkat edilmesi şart olan hususlar olduğu görülür. Alınacak olan atın yarış için kullanımında ayrı, yalnızca evcil hayvan olarak kullanılmasında ayrı, binek için kullanılmasında veya çeşitli işlevlerde kullanılmasında ayrı olacak şekilde, dikkat gerektiren farklı konular söz konusudur. Bu nedenle, at alırken nelere dikkat etmeliyiz? Sorusundan hemen önce; alınmak istenen atın ne için kullanılmak istendiği, elde olan at bakım imkanlarının neler olduğu, hususlarının eksiksiz olarak belirlendiğine emin olmak gerekir.

At Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
At Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

At Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ne amaçla at bakımı ve beslemesi yapılmak istediğine karar veren insanlar, at alırken bu hususa bağlı olarak dikkat edeceklerini bileceklerdir.

Bu hususlar sonucunda, at alırken dikkat edilecekler:

  1. At bakımı için ayrılmış olan alanın büyüklüğü kaç tane at alınması gerektiğini veya hangi büyüklükteki bir at için yeterli alan olduğu konusunda ipucu verir. Bu sebeple de ilk olarak at bakımında kullanılacak alan büyüklüğüne dikkat etmek gerekir.
  2. Atın nerede kullanılmak istendiği, özelliklerinin seçimi için en önemli husustur. Bu bağlamda; eğer yarış atı isteniyorsa fit ve sağlam bacaklı, taşımada kullanım için isteniyorsa biraz daha kalıplı, yalnızca evcil hayvan olarak isteniyorsa da rengine veya boyuna dikkat edilmelidir.
  3. Bazı atların beslenme özellikler, diğer atlara kıyasa daha farklı olabilir. Bu nedenle, at beslemesinde imkan olan beslenme koşullarının; atın talep edeceği, ihtiyaç duyacağı beslenme koşullarına denk olmasına dikkat edilmelidir.

Alınırken temel olarak bu durumlara dikkat vermek gerekir.

At Alırken Nelere Dikkat Edilmez?

At alırken dikkat edilmesi zorunlu olarak bulunmayan durumlar da söz konusudur. Cinsiyet, yaş, boy gibi özellikler; at seçiminde dikkat edilmesi asıl olan özellikler arasında yer almaz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar