Perşembe, Aralık 7, 2023
Ana SayfaEvcil HayvanlarAt Irkı - Cinsi Nasıl Seçilir?

At Irkı – Cinsi Nasıl Seçilir?

At ırkı seçilirken dikkat edilmesi gereken birkaç ayırt edici özellik bulunuyor. Tüm at cinslerini bir gruba toplamak yerine ilk olarak doğu ve batı ırkları şeklinde bölmek gerekiyor. Bu sayede daha kolay bir

sınıflandırma yapılarak, en doğru seçim yapılabiliyor. Doğu ve batı olarak sınıflandırılan iki grup arasından at ırkı – cinsi sonuçlarından en doğrusunu elde etmeye çalışıyoruz.

At Irkı
At Irkı

Doğu Atları

Buradaki ayrım atların vücut yapılarından tanıtımının yapılmasına yardımcı oluyor. Doğu atlarının kafa bölümü kısa olarak görülebiliyor. Kısa ve geniş bir kafa yapısına sahip atlar doğu kökenli sayılıyor. Bu atların baş tipi ise düz hatlara sahiptir. Bunun yanı sıra göz ve burun oyukları ise diğerlerinden ayrım yapılabilecek derecede oyuk ve kabarık şekilde bulunuyor. Kemik yapısına bakılacak olursa, ince ancak sık kemiklere sahip atlar topluluğundan oluşuyor. Doğu atlarının tırnakları dik olarak görülebiliyor. Bu atların en belirgin karakteristik yapısı ise, asabi ancak hareketli ırklar olmalarıdır.

Batı atları

Batı atları doğu atlarına göre görünüş olarak daha uzun ve ince yapıya sahiptir. Bu at çeşitlerinin kafa bölümü daha uzun sayılabiliyor. Yüz hatları, göz kapakları ve burun deliklerinin oyukları belirgin yapıda olmayıp genelde vücut rengiyle aynı oluyor. Batı atlarında yavaş yürüyüş ve sakinlik ön plandadır. Bu nedenle de eğitimler için daha çok tercih ediliyorlar.

Karakteristik Özellikler

Atları aynı zamanda soğukkanlı, sıcakkanlı ve ılık kanlı olarak sınıflandırmak mümkün. Bu atlardan soğukkanlı olanlar doğu kökenli, sıcakkanlı olanlar ise batı kökenli atları temsil ediyor. Bu sayede at ırkı – cinsi seçimi de bilgili bir şekilde kolaylıkla yapılabiliyor. Ilık kanlı atlar genellikle kırma kökenli atlar olduğu için cinsiyetlerine göre ayrım yapılabiliyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar