Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaEvcil HayvanlarAt Neden Isırır?

At Neden Isırır?

İnsanlar, çeşitli hayvanlarla dostluk kurabilmektedir. Atlar dost olunabilecek, asil canlılardır. Atların hisleri kuvvetlidir, ona yaklaştığınızda kendisini sevip sevmediğinizi anlayabilecektir. Birçok insan atlardan korktuğu için çevresindeki insanları da at ısırır diyerek uyarmaya çalışmaktadır. At neden ısırır?

Atlar, sevgilerini göstermek istediklerinde ya da huysuzlandıklarında ısırma eyleminde bulunurlar. Birbirleri ile oynarken bile ısırma eyleminde bulunmaya çalışırlar. Kendisini sever kişinin de kendileri gibi güçlü olduğunu düşünür ve ısırmaya çalışarak, sevgisini göstermeye çalışır. Dikkatli olup, ısırmasına izin verilmediğinde bundan hemen vazgeçecektir.

Atın Davranışları

Atların davranışlarından ısırıp ısırmayacağını anlayabilirsiniz. Atlara yaklaşanlar, öncelikle atların kulaklarına ve kafa hareketlerine dikkat etmelidir. Kulaklarını kısıyor, başını aşağı yukarı sert hareket ettiriyorsa bu atın ısırabileceği düşünülmelidir. Bu atın huysuzlandığını ve karşısındaki kişiye sevgi göstermeyeceğinin işaretidir. Atın sakinleşmesini beklemeli sakinleştikten sonra yaklaşılmalı ve sevilmeye başlanmalıdır. Atların hisleri güçlü olduğu için gösterilen sevgiyi hemen anlayacak ve karşılık verecektir.

Atları Sevmek

İnsanlar, atları sevmek ve onlara binerek gezmek isterler. İyi eğitilmiş olan atlar, binicilerini en iyi şekilde gezdirmekte ve kendilerini sevmelerini sağlamaktadır. Ancak, bir at kulaklarını kısıyor, huysuz hareketler yapıyor ve çenesini geriyorsa o attan uzak durulmalıdır. Yaklaştığınızda ısırabilir ya da ayakları ile teperek sakatlanmanıza neden olabilir. Atları sevmek için sakin bir ses tonuyla yaklaşmalı ve uzaktan sevmeye çalışmalısınız. Atı sevmek için arkasından ve sessizce yaklaşılmamalıdır.

Atların Isırması
Atların Isırması

Ata Yaklaşım

Atlar hisleri kuvvetli hayvanlar olduğu için kendilerine yaklaşan kişilerin hislerini anlayabilmektedir. Ancak atlar çok sevildiklerinde ya da tehlike hissettiklerinde de ısırabiliyorlar. Bunun için ata yaklaşım konusunda öncelikle at eğitmenlerinden bilgi alınmalı ve kontrollü yaklaşılmalıdır. Asla sessiz yaklaşılmamalı, yumuşak ses tonu ile uzaktan severek yaklaşılmalı, yaklaşıldığında ise elle yavaşça başı okşanmalıdır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar