Çarşamba, Kasım 29, 2023
Ana SayfaEvcil HayvanlarAt Onu Yönlendirdiğimi Anlar Mı? Bana İtaat Eder Mi?

At Onu Yönlendirdiğimi Anlar Mı? Bana İtaat Eder Mi?

Atlar insanlık tarihinin en eski dönemlerinden beri insanların en yakın dostu olmuştur. İlk evcilleştirilen hayvanlardan biri olarak insan yaşamına uyum sağlamayı bilmişlerdir. Ulaşım aracı olarak kullanılmalarının yanında hissiyatlı yapıları sayesinde sahipleriyle duygusal bağ kurmuşlardır.

Atların Duygusal Yetilere Sahip Olması

Hayvan türlerinin içgüdüleri, anlama ve tepki verme yetenekleri üzerine yapılan çalışmalarda bazı hayvanların insan duygularını hissettikleri tespit edilmiştir. Yunuslar, köpekler ve atlar bu türlerin başında gelir. İnsan duygularını hisseden atlar, dostlukla bağlı olduğu insanların duygularına göre hareket etmeyi bilir. Tarihte yapılan büyük meydan savaşlarında bile atlı birliklerin kullanılmasının sebebi budur. Sipahilerin duygu ve isteklerini anlık olarak anlayıp ölümüne uygulayan bu varlıkların hislerinin kuvvetinden ve itaatkarlığından şüphe etmeye gerek yoktur.

Atların sadece insanlara karşı değil, aynı ortamda bulunduğu eşek, katır gibi hayvanlara ve onların yavrularına karşı da empati kurabildiği gözlenmiştir. Atların yeteneklerinin kolayca gözlemlenmesinin yanında dünyada yapılan akademik çalışmalarda, atların insan yüzündeki ifadeleri anlayıp tepki verdikleri ortaya konmuştur. Mesela öfkeli bir yüz gördüklerinde kalp atışlarının arttığı tespit edilmiştir.

At Onu Yönlendirdiğimi Anlar Mı?
At Onu Yönlendirdiğimi Anlar Mı?

Atların Anlayışlı ve İtaatkar Oluşu

Atların duygusal ve bilişsel yetenekleri yanı sıra sahiplerine bağlılığı da bilinir. Bu bağ, yanında itaati de getirir. Atını denize süren sahibine bile kayıtsız şartsız itaat etmesi, boğulma tehlikesine aldırmaması filmlere de konu olmuştur. Atlar bazı karmaşık komutları dahi anlayabilirler. Bu özellikleri nedeniyle haberleşme amacı olarak da kullanılmışlardır. Haberi nasıl ve nereye götüreceğini bilip dörtnala gidip geri dönebilmişlerdir.

Atların anlayışlı ve itaatkar oluşları, sahibinin ya da binicisinin duygularını ve komutlarını hızla anlayabilmesini sağlar. Ayrıca dizginlerle kolayca yönetilirler. Dizginin sağa çekilmesiyle sağa, sola çekilmesiyle sola dönmek, ikisinin birlikte çekilmesiyle durmak her atın anlayabildiği işaretlerdir. Bu nedenlerle at onu yönlendirdiğimi anlar mı? Sorusunu sorarak kaygılanmaya gerek yoktur.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar