Perşembe, Aralık 7, 2023
Ana SayfaEvcil HayvanlarAta Nasıl Binilir? Binicilik Dersi Nasıl Olur?

Ata Nasıl Binilir? Binicilik Dersi Nasıl Olur?

Günümüzde insanlar çeşitli hobiler edinmeye başladı. Günden güne popülerleşmeye başlayan hobilerden biri de at biniciliği olmaktadır. Birçok insan boş vakitlerinde ata binmeyi tercih ettiği gibi bazı insanlar da sırf ata binebilmek için vakit yaratmaya çalışıyor.

Tüm bunların yanında bir de at binmeye yeni başlayacak olanlar mevcuttur. Bu insanların da dikkat etmesi ve öğrenmesi gereken şeylerin başında ata nasıl binileceği gelmektedir. Bunu uygulamalı olarak öğrenmek için binicilik dersi alıyorlar. Binicilik dersinde ilk olarak ata nasıl binileceği anlatılır. Daha sonra ise bu bilgi uygulamayla pekiştirilir.

Türkiye’de ata soldan binilmektedir. Ata binecek olan kişinin ilk olarak sol ayağını üzengiye takması gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra vücudunu yukarıya doğru çekmesi gerekmektedir. Bu işlemden sonra ata binen kişi sağ ayağını atın üzerine atarak eğerin üzerine oturmalıdır. Eğerin üzerine oturduktan sonra dizginleri eliyle tutması gerekmektedir.

At Üzerinde Nasıl Durulmalıdır?

At üzerinde durmak oldukça önemli bir konu olmaktadır. Tüm vücudun belli bir hiza içerisinde olması gerekmektedir. Yani başımızdan topuğumuza kadar her tarafımız belli bir hizada olmalıdır. Tam anlamıyla bir oturma durumunun olmaması gerekmektedir. Atın üzerinde ayakta duruyormuş gibi oturmak gerekmektedir. Atın üzerine oturduktan itibaren dengenizi ayağınızla sağlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde at hareket kazandıktan sonra binici sağlam bir duruş sergilemez ise kolay bir şekilde düşebilir.

Ata yön vermek

Ata yön verme söz konusu olduğu zaman insanlar çoğunlukla dizginleri çekerek bunu yapabileceğini düşünür. Fakat burada önemli olan nokta vücudumuz olmaktadır. Yalnızca elleri ve dizginleri kullanmak yeterli olmaz. Ata binen kişi vücudunu da iyi kullanmalı ve ata o şekilde yön vermelidir. Yani burada önemli olan şey koordineli olmaktır. Binicinin tüm vücuduyla bir koordinasyon sağlaması gerekmektedir.

At biniciliği dersi

Ata binmek isteyen öğrenciler uzmanlardan ders almaktadır.

Binicilik dersinde eğitmen sırasıyla şunları öğretmektedir;

  • İki farklı sürat olan adeta ve adi sürat öğretilir.
  • Atı kontrol etmek öğretilir.
  • Dörtnal ve engel atlama öğretilir.

Güzel bir şekilde ata binebilmek için ilk olarak bu üç maddenin öğretilmesi gerekmektedir. Binicilik dersleri 35 dk. gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Bir günde bu süre az gibi görünse de 35 dk. sonunda çok fazla yorulmuş olacaksınız. Bu yüzden bir ders için 35 dk. süre verilmesi oldukça ideal bir süre olmaktadır.

At nasıl durdurulur?

Ata binmeyi yeni öğrenen insanların korktuğu konuların başında atın durması gelmektedir. Ata binen kişiler at hareketlendikten sonra ya durmazsa diye düşünüp endişeye kapılmaktadır.

Peki, sürat halindeki atı nasıl durdurabiliriz? Tutmuş olduğunuz dizginler sizin atı kontrol etmenizi sağlamaktadır. Atınızı bu dizginler sayesinde durdurabilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı durumlarda dizginler atı durdurma konusunda yetersiz kalmaktadır. Böyle olduğunda atı bir daire içine almayı denemelisiniz. Atı bu daire içinde döndürmeyi deneyin.

Devamında bu daireyi git gide küçülterek atı durdurmayı başarabilirsiniz. Bunun yanı sıra atı durdurmak için başka bir yol ise atın üzerinde daha sağlam oturmaktır. Sağlam oturduğunuzda atı daha kolay durdurmanız mümkündür.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar