Pazar, Mart 3, 2024
Ana SayfaEvcil HayvanlarAtların Kışın Bulunduğu Ortam Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı

Atların Kışın Bulunduğu Ortam Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı

İnsanlar gibi hayvanların da belirli şartlar ve ortamlarda yaşamaları gerekmektedir. Var oluş tarihi 55 yıl öncesine dayana atların yaşamımızda yeri elbette ki önemlidir. Atlar belirli ısı ve çevrede yaşayabilirler. Bu yüzden bulundukları ortamın sıcaklığı çok önemlidir.

Atlar Hangi Isı Şartları Altında Yaşamlarını Sürdürebilirler?

Atın bulunduğu alana ısı şartları aşısından bakacak olursak, ısı derecesi ne çok soğuk ne de aşırı sıcak olmalıdır. Bu ısıyı kendinize göre de ayarlayabilirsiniz. Ortam ani olarak soğumamalı ya da ani olarak ısınmamalıdır.

Atlar İçin Ortam Sıcaklığının Önemi

Atlarda normal vücut ısısı 37.5 ila 38 derece arasında olmalıdır. Ortam koşullarının getirdiği ısı ile birlikte bu aralık çerçevesinde seyretmelidir. Özellikle kış aylarında bu ısı skalasına dikkat edilmelidir. Vücutlarının enerji üretip de vücut ısısının sabit olması için beslenmesi de çok önemlidir. Atlar düzenli bir şekilde beslenirlerse genel olarak herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmamış olurlar.

Atlar İçin Ortam Sıcaklığının Önemi
Atlar İçin Ortam Sıcaklığının Önemi

Atlar Kış Aylarında Nasıl Bakılmalıdır?

Kış aylarında insanlar gibi atlarda çok daha fazla soğuk algılamaktadır. Değişen hava şartları ile atlar soğuğa adapte olmaya çalışır. Bunun için bakıldığı alanın ısısının değişken olmaması ve düzenli şekilde ısı yayması çok önemlidir. Atların sık sık tarayın. Bu aktivite metabolizmayı hızlandırır ve ısı üretimini etkiler. Ahırınıza bir termometre koyarak atların bulunduğu ısıyı kolayca öğrenebilirsiniz. Termometrede yazan değere göre de ortamın ısısını arttırıp ya da azaltabilirsiniz.

Özetle sizlerin de aklında atların kışın bulundukları ortam sıcaklığı kaç derece olmalı sorusu atınızın sağlığı için önem teşkil etmektedir. Atların bakımı düzen ve disiplin ister. Ortamı bu ısı şartlarına göre düzenleyerek atınıza güzel bir bakım verebilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar