Cumartesi, Haziran 10, 2023
Reklam Alanı
Ana SayfaEvcil HayvanlarAtların Tırnakları Neden Kırılır?

Atların Tırnakları Neden Kırılır?

Atların Tırnaklarının Kırılma Nedenleri Nelerdir?

Atların tırnaklarında yaşanan kırılmalar; hem çevresel etkiler sonucunda ortaya çıkabilir, hem de atların beslenmelerinden ve içyapılarından kaynaklanan sorunlar olabilir.

Bununla birlikte, atların tırnaklarında kırılma oluşmasının nedenleri şu şekildedir:

  • Atların yeteri kadar beslenme sağlamaması veya beslendikleri maddelerde yeteri kadar besin değerinin olmaması; vücudun güçsüz düşmesine ve kıl kökleri, tırnaklar gibi ölü yapıların daha cansız olmasına neden olur. Bunun sonucunda da at tırnaklarında kırılmalar ortaya çıkar.
  • Atların tırnakları, sert alanlara uyum sağlayabilecek niteliktedir. Ancak sert alanların da belirli sınırları vardır. Gereğinden daha sert alanlara hızlı bir şekilde kuvvet uygulanması, atların tırnaklarında kırıklar oluşmasına neden olur.
  • At tırnakları, nal kullanımı yardımıyla sert alanlara temastan etki azaltacak şekilde destek alır. Nal kullanımı sağlanmadığı zamanlarda ise atların tırnaklarında sıklıkla kırılmalar meydana gelir.

Atların tırnaklarının kırılmasına neden olan bu unsurlar, uzun süreli çözüm sağlanması açısından oldukça önemlidir.

Atların Tırnakları Kırılması
Atların Tırnakları Kırılması

Atların Tırnaklarında Oluşan Kırılmalarda Neler Yapılabilir?

At besleyen insanlar, atlarının tırnaklarında kırılma gördükleri zaman hemen müdahale etmelidir. Çünkü bu durum; atların yürüme ve koşma gibi temel özelliklerinde kısıtlama yaşanmasına, iştahlarının kapanmasına ve uzun süreli ağrılara neden olabilir. İlk olarak atların tırnaklarının kırılma nedenlerini doğru bir şekilde tespit edilir.

Çevresel nedenlere bağlı bir tırnak kırılma söz konusu olduğu zaman, ilk olarak atların bir süre dinlendirilmesi sağlanır. Bu esnada da çevrede olan ve tırnaklara zarar veren etkiler azaltılır. Tırnaklarda bulunan nalların değiştirilmesi de sağlanarak iyileşme sürecine gidilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

En popüler

son yorumlar