Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaGenelAtlarla İlgili İlginç Bilgiler

Atlarla İlgili İlginç Bilgiler

​​​​​​At dünyasını daha da fazla araştırmanıza sebep olacak atlarla ilgili ilginç bilgiler, bu canlıların aslında ne kadar farklı olduklarını gözler önüne seriyor. Atlar ilk olarak M.Ö. 3000 yılında evcilleştirilmişlerdir. İlk zamanlarda evcil olmayan bu canlıların Türkler tarafından evcilleştirildikleri söylenmektedir.

Şu an da dünyada yaklaşık olarak 60 milyon atın yaşadığı tahmin ediliyor. Atlar Kuzey Amerika’da çok meşhur bir hayvan değillerdir. Ancak buna rağmen dünya üzerinde bulunan en meşhur at türü Amerikan Quarter’tır.

Atlar cinsiyetlerine göre farklı isimlerle anılan hayvanlardır. At yavruları dünyaya gelir gelmez yürümeye başlayabilirler. Atların vücutlarında bulunan kemikler insanların vücudunda bulunan kemiklerden daha azdır. Atlar ayakta uyuyabilirler. Sürü halinde uyuyan atlar uyudukları zamanlarda nöbetçi bırakırlar.

Atların gülümseme hareketinde bulunmaları onların mutlu olduklarının bir göstergesi değildir. Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olmayan hayvanlar arasında yer alır. Görüş yetenekleri son derece iyi hayvanlardır. Bu canlılar oldukça büyük dişlere sahiptirler.

Beyinleri ise son derece küçüktür. Atlar farklı ruh hallerini yansıtan yüz ifadeleri kullanabilirler. Atlar kusamayan hayvanlardır. Su içmeyi fazlasıyla severler. Hafızaları çok kuvvetli hayvanlardır. Mısır piramitleri dönemlerinde bile yaşadıkları tespit edilmiştir.

Atların Yorulma Hissi Var Mı?

Atlar ile ilgili en ilginç bilgilerden biri de bu canlıların yorulma hissine sahip olmamalarıdır. Atla çok hızlı koşabilen canlılardır. Özellikle dörtnala gittikleri zaman kendilerini kaybederler. Bu durumda ne kadar çok koşarlarsa koşsunlar yorulduklarını hissedemezler.

Bu özellikleri yüzünden kalp krizi geçirme olasılıkları çok fazladır. Çünkü durmadan koştukları için bu hıza kalpleri dayanmaz. Bundan dolayı atların çok fazla koşturulmaması gerekir.

Atlarla İlgili İlginç Bilgiler
Atlarla İlgili İlginç Bilgiler

Atlar Neden Ayakta Uyurlar?

Atların ilginç özelliklerinden biri de ayakta uyumalarıdır. Hemen her hayvan uyku moduna geçeceği zaman bulunduğu yere yatar. Ancak bu durum atlarda farklıdır. Çünkü atlar uyku için bile ayakta dururlar. Bunun nedeni ise tamamen fizikseldir.

Atlar son derece büyük hayvanlar oldukları için yattıkları zaman organları sıkışır. Sıkışan organlar yüzünden rahat bir şekilde nefes almakta zorluk çekerler. Bundan dolayı da ayakta uyurlar. Ayaklar, atlar için çok şey ifade eder. Tamamen ayak merkezli hareket ederler. Ayakları olmadan atlar bir hiçtir.

Atlar En Çok Neyi Sever?

Her canlı gibi atların da bazı yiyeceklere zaafı vardır.

Atların en fazla sevdiği şeyler şunlardır:

  • Arpa
  • Saman
  • Buğday
  • Şeker pancarı

Gibi yiyecekler atlar için son derece lezzetli olurlar. Atların temel beslenme gıdası tahıldır. Bu nedenle tahıl olmadan doymazlar. Atınızın ağırlığını artırmak istiyorsanız ona bol miktarda tahıl vermeniz gerekir. Bunun yanı sıra atlara protein desteği de verilmelidir. Bu tür hayvanlar da ayak bakımı çok büyük önem teşkil eder. Çünkü atları at yapan en önemli uzuvları ayaklarıdır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar