Pazar, Eylül 24, 2023
Ana SayfaErkek ve KadınDoğum İçin Hastaneye Ne Zaman Gidilmelidir?

Doğum İçin Hastaneye Ne Zaman Gidilmelidir?

Doğumu yaklaşan anne adayları, doğum için hastaneye ne zaman gidilmelidir? Sorusunun cevabını bilmek isterler. Bu durum gebeliğin gidişatına bağlı olarak değişik gösterir. Eğer sancılarınız normal doğum zamanından daha önce başladıysa ve sıklaştıysa hiç beklemeden doktora gitmeniz gerekir. Bu gibi durumlar erken doğum belirtisidir. Bunun için 40 haftanın dolmasını beklemeden hastaneye gitmek gerekir.

Gebelik 37 haftadan daha küçükse ve sancılar başladıysa hastaneye gitmek en doğrusudur. Ancak sancı vb. doğum belirtileri mevcut değilse doğum haftasının dolmasını beklemelisiniz. 40 haftalık olmasına rağmen henüz doğum yapmadıysanız, doktor kontrollerinizi daha sık hale getirmelisiniz.

Doğumdan Ne Kadar Önce Hastaneye Gidilir?

Doğum sancıları başladığında hemen hastaneye gitmeniz gerekmez. Çünkü bazı sancılar, gerçek doğum sancısı değildir. Yalancı sancı olarak adlandırılan bu sancılar için hastaneye gitmenize gerek yoktur. Bu hususta sancı sıklığını takip etmeniz gerekir. Sancılar 4-5 dakikada bir meydana geliyorsa hastaneye gitmeniz gerekir.

Bu durumda doğumunuz başlıyor demektir. Uzmanlar, kanama ve su gelmesi durumunda da hastaneye gelinmesi gerektiğini dile getirirler. Doğum için zamanında hastaneye gitmek çok önemlidir. Çünkü her kadın normal doğum konusunda şanslı olmayabilir. Bebeğin ve annenin sağlıklı bir doğum yapmaları için uzmanların zamanında müdahale etmeleri çok önemlidir.

Doğum İçin Hastaneye Ne Zaman Gidilmelidir?
Doğum İçin Hastaneye Ne Zaman Gidilmelidir?

Doğum Suyu Gelince Hemen Hastaneye Gidilmeli Mi?

Doğum suyu, doğumun başladığını gösteren belirtiler arasında yer alır. Birçok kadın doğum suyunu normal su ile karıştırabilir. Bu hususta kendinizi çok iyi takip etmeniz gerekir. Bazı kadınlar, doğum tarihi gelmeden bu belirti ile karşı karşıya kalırlar.

Doğum suyu, doğum tarihinden önce gelse bile doktora gitmeniz gerekir. Çünkü bu suyun gelmesi, rahim içerisinin boşalması demektir. Bu hususta bebek havasız kalır ve ölür. Doğum suyu gelen kadınların bazıları sancı çekmeyebilir. Fakat sancı olmasa bile suyun gelmiş olması doğum için hastaneye gitmeniz gerektiğini işaret eder.

Doğumun Yakın Olduğunu Nasıl Anlarız?

Doğumun yakın olduğunu şu belirtilere bakarak anlayabilirsiniz:

  • Küçük ve düzensiz sancılar seyrek ve düzenli hale gelir.
  • 35. haftadan sonra kasılmalar ve ufak çaplı sancılar meydana gelir.
  • Sancı süreleri uzar.
  • Sancılar şiddetlenir.
  • Doğum suyu ya da kanaması gelir.

Bu belirtiler sayesinde doğumun yakın olduğunu anlayabilirsiniz.

Su Geldikten Sonra Ne Zaman Hastaneye Gidilir?

Genel olarak en az 1 saattir süren ve 5 dakikada bir gelen ve 60 saniye süren kasılmalarla karşı karşıya kaldığınız zaman hastaneye gitmelisiniz. Bunun yanında suyunuz geldiyse hiç beklemeden doktora gitmelisiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar