Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaGenelDünyanın En Güzel Atı Hangisidir?

Dünyanın En Güzel Atı Hangisidir?

Dünya genelinde hem çocukların hem de yetişkinlerin en sevdikleri hayvanların başında atlar gelir. Hal böyle olunca da dünyanın en güzel atı hangisidir? Sorusu akıllara gelmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre Ahal Teke atları dünya genelinde en güzel at olarak ilan edilmiştir. Şimdi kısaca detayları inceleyelim.

Ahal Teke Atları

Türkmenistan bölgesinde ortaya çıkan bu atlar güzellikleri ile pek çok kişi tarafından ilgi görmektedir. Ahal Teke atlarını gören kişiler onlardan gözlerini alamaz, yani kısacası bu atları fark etmemek imkansızdır.

Bilim insanları yaklaşık üç bin yıl önce bu at cinsinin evcilleştirildiğini söylemektedir. Ahal Teke atları aynı zamanda Dede Korkut ve Manas gibi Türk destanlarında da adını duyurmayı başaran mükemmel hayvanlardır.

Arap Atları

Dünya genelinde hemen hemen en çok tanınan at ırklarından bir tanesi koşulsuz Arap atlarıdır. Orta Doğu’da yapılan arkeolojik araştırmaların sonucunda bu atların en eski ırklardan birisi olduğuna rastlanılmıştır.

Geçmiş tarihimiz göz önüne alındığında bu atların özellikle savaş ve ticaret için yetiştirildiği gözlenmiştir. Çünkü Arap atlarının güçlü bir kemik yapısı, hız, dayanıklılık ve barındırma gibi birçok özelliği bir arada taşıyabilmesi yer almaktadır.

Safkan Atları

Sıcakkanlı hayvan olarak anılan Safkan atları adeta yarış yetenekleri ile kalpleri feth etmeyi başarmaktadır. Bu ırkın en önemli özellikleri arasında boylarının uzun olması, ince ve oldukça atletik bir yapıya sahip olmaları gelmektedir. Dünyada en iyi atların başında gelen Safkan atlarının fiyatı ise yaklaşık 90 bin dolar civarlarındadır.

Dünyanın En Güzel Atı Hangisidir?
Dünyanın En Güzel Atı Hangisidir?

Morgan Atları

Çok eski ırkların başında yer alan Morgan atları Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilmiştir. Olağan üstü birçok özelliğe sahip olmasından dolayı dünya genelinde en iyi atlar arasında ismini yazdırmıştır.

1979 yıllarının başında bu atlar ağır iş atı olarak kullanılmaktaydı. Özellikle kereste ve kütük çekme gibi ağırlığı çok olan ürünlerin taşınması konusunda, birçok at ırkından önde gelmektedir ve bu yüzden dolayı bu atlara yenilmez at denmektedir.

Çeyrek Atları

Dünyadaki en ünlü at ırklarından bir tanesi olan Çeyrek atları, kısa mesafe depar atmada oldukça yenilmezdir. Bu at cinsleri diğer ırkları çeyrek mil kadar geride bıraktığından dolayı çeyrek at ismini almıştır.

Yapılan araştırmada Amerika Birleşik Devletleri’nde en popüler ırk çeşidi olduğu görülmüştür. Bu atlar aynı zamanda yarış atı olmakla birlikte, rodeolarda, çiftlik atı olarak ve at gösterilerinde en iyi bilinen türlerden bir tanesi olmayı başarmıştır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar