Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaErkek ve KadınErken Boşalmayı Önlemek Mümkün Mü?

Erken Boşalmayı Önlemek Mümkün Mü?

Erken boşalma, cinsel ilişkinin hemen öncesi veya ilişki esnasında olması gerekenden önce kontrolsüz olarak boşalmaktır. Bu durum, iki tarafında cinsel hayatını olumsuz etkileyebilir. Erken boşalma sorunu yaşayan çiftlerde anksiyete bozuklukları da görülebilir. Ayrıca bu sorun ne yazık ki sanıldığından daha yaygın olarak görülüyor. Peki, erken boşalmayı önlemek mümkün mü?

Erken Boşalma Sebepleri

Bir sorunu çözüme kavuşturmak için ilk olarak sebeplerini iyice bilmek gerekiyor. Bu sebepleri başlıca ikiye ayırırsak bunlar;

  • Psikolojik Sebepler
  • Biyolojik Sebepler

Bu sebeplerin bazen biri bazen de ikisi birden aynı kişide bulunarak erken boşalmaya neden olabilir.

Psikolojik Sebeplerin Çözümü

Erken boşalmayı psikolojik olarak değerlendirdiğimizde uzmanların ilk cinsel ilişkiye dair söyledikleri dikkat çekicidir. Uzmanlara göre; ilk cinsel deneyim, psikolojik olarak değiştirilmesi zor etkiler yaratıyor. İlk deneyimin beklenilen şekilde geçmemesi, karşı tarafı tatmin edemem korkusu ile ilişkiye girmek, yakalanmak korkusu ile acele ederek boşalmak, çok heyecanlanmak ve iktidarsızlık korkusu gibi kaygılar ile gerçekleşen ilk ilişki, daha sonraki ilişkilerde erken boşalmayı tetikleyebilir. Bu gibi nedenlerden kaynaklanan sorunlar bazen kişinin kendisi tarafından aşılabilirken bazen de psikolojik destek alarak üstesinden gelinebilir.

Biyolojik Sebeplerin Çözümleri

Erken Boşalmanın biyolojik sebepleri, ne yazık ki tıbbi tedavi olmadan aşılamaz. Bu sebepler; bazen bir hormon seviyesi anormalliği bazen de nörotransmitterlerde olan anormallik ile kendini gösterebilir. Böyle bir durumda; uzman bir doktor tarafından verilen tedaviyi uygulamak en doğru seçenektir.

Diğer Çözümler

Erken boşalmayı önlemek mümkün mü? Sorusuna kısa kısa ve pratik çözümler sunmak gerekirse;

  1. Düzenli bir cinsel hayat, erken boşalmayı önleyebilir veya sıklığını azaltabilir.
  2. Doktorunuza danışarak yapabileceğiniz sık-bırak hareketi de erken boşalma sorununa yardımcı olabilir.
  3. Dengeli ve düzenli beslenmek, birçok hastalıkta olduğu gibi erken boşalmayı önlemekte de önemli yere sahiptir.
  4. Erken boşalmaya karşı üretilen prezervatif veya cinsel materyaller de kullanılabilir.
  5. İlişki sırasında boşalmaya yakın dikkatin dağıtılması veya başka bir yere dikkatini vermek de bir çözüm olabilir. Dikkat edilmesi gereken husus ise; dikkat dağıtayım derken ereksiyonu kaybetmemek.
  6. Doktorunuza danışarak bu konuda üretilen hap ve ilaçları da kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar, kesinlikle doktor onayı olmadan kullanılmamalıdır.

En doğru çözümün, doktor tarafından önerilen çözüm olduğu unutulmamalı ve ona göre hareket edilmelidir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar