Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaErkek ve KadınEşim Benimle Birlikte Olmak İstemiyor Ne Yapmalıyım?

Eşim Benimle Birlikte Olmak İstemiyor Ne Yapmalıyım?

Evlilik kurumu içerisinde bireyler, birçok durumun rutine bağlamış olması nedeni ile sıkılabilir veya farklı nedenlere bağlı olarak eşlerinden uzaklaşabilir. Bu durumda neler yapılması gerektiğine karar verebilmek için; bu durumun nedenlerinin neler olduğunu, nasıl davranılarak önlenebileceğini, düzeltilip düzeltilemeyeceği gibi konuların bilinmesi gerekir.

Eşlerin Birlikte Olmayı İstememe Nedenleri Nelerdir?

Eşlerin birlikte olmama isteme nedenleri kendileri ile alakalı olabileceği gibi, eşleri ile de doğrudan alakalı olabilir.

Bu duruma neden olan etkenler:

  • İlişki yaşamak istemeyen eşin stresli bir durumu olabilir ve aklı stres ettiği konuda olabilir.
  • İstemeyen tarafın sağlığa bağlı nedenleri olabilir. Bir hastalık geçiriyor olabilir, halsizlik veya cinsel anlamda isteksizlikler yaşıyor olabilir.
  • Eşin, karşı tarafta beğenmediği bir durum olabilir veya farklı beklentiler içerisine girmiş olabilir.
  • Karşı tarafla yaşanan bir tartışma sonrasında araya mesafe girmiş ve gerginlik tam olarak atlatılamamış olabilir. Bu durumda birlikte olmama isteği oluşabilir.
  • Eğer istemeyen taraf kadın ise aylık adet görme zamanlamasına denk gelmiş olabilir. Bu durumda genellikle kadınlar isteksiz kalabilir.
  • Aldatma durumu olabilir. Birlikte olma ihtiyacı farklı bireyle giderildiği için kişi eşini istemeyebilir.
  • Soğuma ve sevginin bitmesi durumu söz konusu olabilir. Bu durumda da birlikte olma isteği oluşmaz.

Başlıca nedenler bu şekilde ifade edilebilir.

Nedenlerin belirlenmesi, sonuca ulaşılması açısından oldukça önemlidir. Bazı durumlarda telafi edilme olanağı varken, bazı durumlarda ise vazgeçilmesi gerekir.

Eşin Birlikte Olmak İstememe Durumu Düzeltilebilir Mi?

Bazı durumlarda birlikte olmama isteği giderilirken, bazı durumlarda geri dönüşü olmayan bir yol olabilir. Bunu ayırt etmenin en kolay yolu, karşı tarafın sevgisinin olup olmadığını öğrenmektir. Sevgi varsa eğer emek verilerek düzeltmek kolayken, sevgi yokken bu durum zor ve bazen de imkansızdır. Yaşanan tartışmalara, bakımsızlık durumuna ve geçici sebeplerle isteksizlik oluşursa eğer durum düzeltilir. Bunun yanı sıra, aldatarak başka bir bireye istek duyulması, sevgi olmaması durumlarında düzeltmek zor olabilir.

Eşin Birlikte Olmayı İstemesi Nasıl Sağlanır?

Birlikte olmak istemeyen eşin tekrar istek duymasını sağlayacak yöntemeler vardır. Eğer tartışmaya bağlı olarak isteksizlik söz konusu ise, ilk olarak karşı taraftan özür dilenmesi ve gönlün alınması gerekir. Eğer ortada bir sağlık sorunu varsa tedavi edilmeli, bu şekilde birlikte olmama nedeni ortadan kaldırılmalıdır. Bu durumun dışında, kadın veya erkeğin isteksizlik duymasına bağlı olarak yapılması gerekenler ayrıdır.

Eğer erkek isteksizse; kadının güzel giyinmesi ve erkeğin hoşuna gittiği bilinen yöntemlerle yaklaşılması gerekir. Bu durum önceki zamanların hatırlanmasına ve tekrar istek duyulmasına neden olabilir. Eğer kadın istemiyorsa; özel zamanlarındaysa bir süre beklenmeli, bu zamanlardan farklı ise de kalbe işlenerek istek duyulması sağlanabilir.

Kadınlar genel olarak sevgi duyduklarında ve bu duygu zaafa dönüştüğü zamanlarda birlikte olmayı daha çok ister. Bu durumun oluşturulması sağlanmalıdır. Aldatma veya sevgisizlik durumu varsa da karşı tarafla dürüst olarak konuşulmalı ve en net şekilde ifade edilmelidir.

Eşin Birlikte Olmak İstememesi Durumunda Kimlerden Yardım Alınabilir?

Birlikte olmak istemeyen bir taraf olduğu zaman; doktorlardan, aile terapistlerinden ve psikologlardan yardımlar alınarak sorun çözülebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar