Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaErkek ve KadınEvlilikte Cinsel İsteksizliğin Çözümü Nedir?

Evlilikte Cinsel İsteksizliğin Çözümü Nedir?

Cinsellik evli çiftlerin ilişkilerinin sağlığı için ve bireysel sağlıkları için çok önemlidir. Kaliteli bir cinsel yaşam çiftleri birbirine yakınlaştırır, mutlu bir beraberliğin devamını sağlar. Bireysel sağlık açısından da rahatlamayı sağlar ve dolayısıyla genel sağlığı düzenler.

Mutlu bir cinsel hayatın kişilerin sosyal hayatta ve iş hayatında da başarıyı getirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dolayısıyla cinsel isteksizlik problemlerinin kronikleşmeden çözülmesinde fayda vardır.

Cinsel İsteksizlik Nasıl Giderilir?

Bu konuda ilk atılacak adım cinsel isteksizliğin altında yatan sebebin bulunması olmalıdır. Bazen cinsel hayatta ters giden bir detay isteksizliğin sebebi olabilir. Böyle durumlarda çiftin ilişkisi üzerinde yoğunlaşarak çözüm aranır. Ancak altta yatan bedensel ya da psikolojik bir problem söz konusu ise öncelikle o problem çözülmelidir.

Evlilikte Cinsel İsteksizliğin Çözümü Nedir?
Evlilikte Cinsel İsteksizliğin Çözümü Nedir?

Cinsel İsteksizlik Bedensel Sorunlardan Kaynaklanabilir

Aşırı kilo, ürolojik problemler, prostat rahatsızlıkları, geçirilmiş bir üroloji ameliyatının bıraktığı hasarlar, kalp ve tansiyon hastalıkları cinsel isteksizliğin sebebi olabilir. Böyle durumlarda öncelikle bu hastalıkların tespit edilmesi ve tıbbi yardımla çözülmesi gerekir. Tedavi sonrasında cinsel isteksizlik problemi daha kolay çözülecektir.

Cinsel İsteksizlik Psikolojik Sorunlardan Kaynaklanabilir

Cinsel isteksizlik, eşlerden birinin psikolojik problemlerinden kaynaklanabilir. Mesela majör depresyon yaşayan birinin cinsellikten zevk alması pek mümkün değildir. Cinsellik konusunda geçmişinde travmalar olan ya da korkular yaşayan kişiler de isteksizlik yaşayabilir. Bunlar normal karşılanmalı ve psikolojik destek alınmalıdır. Uzmanların önereceği terapi ve ilaç tedavisi gibi yöntemler faydalı olacaktır.

Eşler Arasındaki Problemlerden Kaynaklanabilir

Eşler arasındaki genel ilişkilerin bozuk olması, cinsel ilişki süreçlerinde eksik ve hataların olması, öz sevişmeye yeterince zaman ayrılmaması gibi hususlar isteksizlik doğurabilir. Yine uzman yardımı alınarak eşler arasındaki uyum sağlanabilir, sağlıklı bir cinsel ilişki tesis edilebilir. Eşlerin bu süreçte birbirine karşı anlayışlı ve sabırlı olması gerekir. Cinsel terapi iyi bir destek olacaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar