Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaYaşam TarzıTariflerFincan Tatlısı Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir?

Fincan Tatlısı Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir?

Tatlı günlük hayatımızda çok fazla tükettiğimiz en önemli gıda ürünler arasında bulunur. Bundan dolayı birçok tatlının tarif ve malzemeleri mevcut olur. Bu tatlılar arasında en fazla merak edilen Fincan Tatlısı Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir? Bu tatlı için gereken birkaç malzeme bulunur.

Bu malzemeler tamamlandıktan sonra tatlının yapım aşamasına geçilir. Un ve şeker başta olmak üzere birçok malzemenin kullanıldığı görülür. Bu tatlı son derece hafif olduğu için çok insan tarafından tercih edilir.

Tereyağı ve vanilya bu tatlının diğer olmazsa olmaz malzemeleri arasında bulunur. Sağlıklı tüketilen bir tatlı olduğu için her yaş grubundan kişilerin rahatlıkla yediği görülür.

Fincan Tatlısı İçin Hangi Malzemeler Kullanılır?

Bu tatlı için belli başlı bazı malzemeleri ihtiyaç duyulur.

Bu malzemeler şu şekilde gösterilir;

  • Bir litre süt
  • Bir su bardağı toz şeker
  • Bir su bardağı un
  • Bir yemek kaşığı tereyağı
  • Bir paket vanilya

Verilen ölçülerde atılan bu malzemeler tatlının kıvamını alması için yeterli olacaktır.

Fincan Tatlısı Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir?
Fincan Tatlısı Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir?

Fincan Tatlısının Tarifi

İlk önce tatlının muhallebisi hazırlanır. Muhallebi için süt veya tencereye eklenir sonrasında un içine dökülür. Katı kıvam aldıktan sonra vanilya ve diğer içeriklerin içine eklenmesi beklenir. Hepsi içine eklendikten sonra tatlı iyi bir kıvam almaya başlar.

Fincana konulacak olan tatlının muhakkak içi su ile ıslatılır. Sonrasında tatlı fincanın içine konulur. Üzeri için süslemek amacıyla hindistan cevizi konulabilir. Bu tamamen kişinin tercihine bağlı olarak değişir.

Fincan Tatlısı Dolapta Ne Kadar Bekletilir?

Tatlı fincanları konulduktan sonra dolapta en az 2 saat boyunca bekletilir. Bekledikten sonra kendini çeken tatlı servis için hazır hale gelir. Sonrasında servis tabağına alınarak sunum için hazırlanır. Servis tabağına sunulduktan sonra fincandan çıkarılabilir.

Fincan Tatlısını Herkes Tüketebilir Mi?

Fincan tatlısını herkes kolaylıkla tüketebilir. Hafif bir tatlı olduğu için kesinlikle sağlık sorununa neden olmaz. Küçük büyük herkesin en sevdiği tatlılar arasında özellikle yaz aylarında en mükemmel seçim olarak bilinir.

Üzeri için istenirse Antep fıstığı tozu da konulabilir. Bu tamamen kişinin kendi tercihine göre belirlenir. Muhallebinin şeker kıvamı kişinin isteği üzerine arttırılabilir. Kıvamı muhallebi kıvamında olduğu için sunum esnasında erime ya da akma gibi sorunlar yaşanmaz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar