Pazar, Mart 3, 2024
Ana SayfaSağlık ve FitnessGenital Siğil Kendiliğinden Geçer Mi?

Genital Siğil Kendiliğinden Geçer Mi?

Genital bölgede çıkan siğiller kişiyi huzursuz eder. Ayrıca cinsel ilişki esnasında yanma veya acıya sebep olur. Genital siğillere genellikle virüsler neden olur. Son zamanlarda genital siğil kendiliğinden geçer mi? Sorusu çok soruluyor. Genital siğiller kendiliğinden geçer. Fakat bazı durumlarda bu siğillerin kendi kendine yok olması zordur. Böyle durumlarda siğilleri yok etmek için tedaviler uygulanır. Tedavi sonrası siğillerin tekrarlama ihtimali de vardır.

Genital Siğil Nedir?

HPV virüsünün neden olduğu viral bir hastalıktır. Temas yoluyla veya cinsel yolla bulaş meydana gelir. Bu siğiller hem erkek hem de kadınlarda görülebilir. Bazı siğiller zararsızdır ve zamanla kendiliğinden yok olur. Bazı siğiller ise kanser habercisi olabiliyor. Bu yüzden genital siğilleri küçümsememek gerekir.

Genital Siğillerin Belirtileri Nelerdir?

Genital siğiller çoğu zaman fark edilmez. Belirtileri kişiyi rahatsız etmez. Fakat büyük lezyonlu siğiller kişiyi rahatsız eder. Kişide bazı belirtiler görülür.

Görülen belirtiler şunlardır:

  • Genital bölgede görülen kızarık lezyonlar,
  • Genital bölgede hissedilen kabarıklık hissi,
  • Genital bölgede yanma ve acı,
  • Genital bölgenin sürekli kaşınması,
  • İlişkide görülen yanma ve kanama,
  • İdrar yaparken zorlanma ve çatallı idrar yapma

Bu belirtiler genital siğillerin habercisidir. Bu siğiller kişinin günlük hayatını ve cinsel hayatını büyük oranda etkiler.

Genital Siğiller Neden Çıkar?

Genital siğiller, korunmasız ve birden fazla ilişki sonrası çıkabilir. Cinsel yolla çok kolay bulaşır. Cinsel hayata çok genç yaşta başlamak, bağışıklık baskılayıcı ilaçlar kullanmak siğil oluşumuna neden olan bazı unsurlardır. Genital bölgede kullanılan bazı kimyasal ürünler de siğil oluşumuna neden olur. Genital siğillerden korunmak için HPV aşısı yaptırmak gerekir. Bu aşı HPV tipli siğillere karşı büyük bir koruma sağlar.

Genital Siğil Tedavisi

Genital bölgede çıkan siğilin türüne göre farklı tedaviler uygulanır. Siğili yok etmek için çok sayıda ilaç tedavisi mevcuttur. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda devreye genital siğil ameliyatları, lazer uygulamaları ve siğil dondurma yöntemleri girer. Bu tedavilerden sonra siğiller yok olur. Bazen ise bu siğiller kendiliğinden tekrar var olur.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar