Perşembe, Aralık 7, 2023
Ana SayfaSağlık ve FitnessHamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Hamilelikte anne adayı, birtakım değişimler yaşamaya başlar. Hamileliğin anne adayında yarattığı durumların başında mide bulantısı yer almaktadır. Mide bulantısı, anne adayı için son derece sıkıntılı bir hale gelebilir. Bu durumla baş edebilmek için birtakım yöntemler bulunmaktadır. Birçok anne adayı hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Sorusunun cevabını merak etmektedir. Anne adayları bu zorlu sıkıntıdan kurtulmak aşağıda verilen hususları yerine getirebilirler.

Taze Zencefil

Hamilelikte yaşanan mide bulantısına iyi gelen zencefil, bulantının kısa sürede geçmesini sağlar. Bunun için öncelikle bir su bardağı kadar suyu kaynatın. Ardından taze zencefili kaynamış suyun içerisine atın. Bir süre bekledikten sonra suyu içebilirsiniz. Bu yöntemi günde iki kez yerine getirebilirsiniz. Eğer tadını beğenmezseniz karışımın içerisine bir miktar bal koyabilirsiniz.

Limon Koklayın

Limon koklamak, çoğu anne adayının aklına gelmeyen bir yöntem olsa da mide bulantısı için son derece etkili bir yöntemdir. Hamileler, mide bulantısı problemi ile karşı karşıya kaldıklarında limon koklayabilirler. Bu son derece rahatlatıcı bir yöntemdir.

Az Yiyin Bol Miktarda Su İçin

Bazı anne adayları su içmenin mide bulantısına kötü geldiğini düşünmektedirler. Ancak tam aksine su içmek, mide bulantısını bastırır. Ayrıca bol su tüketimi, bebeğinizin sağlığı için de oldukça önemlidir. Az yemek yemeniz ve özellikle de çorba içerken yanında sulu içeceklere yönelmemeniz gerekir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?
Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Durumlar

Hamilelikte mide bulantısı ile baş edebilmeniz için bazı hususlara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Bu hususlar şunlardır:

  • Yaşadığınız evi sık sık havalandırmanız gerekir.
  • Mide bulantısına etki eden kokulardan uzak durmaya çalışın.
  • Özellikle de sabahları hafif besinler tüketin.
  • Yemekten sonra yürüyüş yapın.
  • Sade çubuk kraker tüketebilirsiniz.
  • Dinlenmeye özen gösterin.
  • Vücudunuza ağır gelen yemeklerden uzak durun.
  • Taze meyve ve sebze tüketin.
  • Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.
  • Az ancak sık sık yemek yiyin.

Bu durumlar bulantınızı azaltmıyorsa doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Ancak doktorunuzun verdiği ilaçları zamanında tüketmeye özen gösterin. Böylece mide bulantısından kısa zamanda kurtulabilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar