Çarşamba, Kasım 29, 2023
Ana SayfaYaşam TarzıSeyahatİstanbul Denize Girilecek Yerler/Plajlar 2021

İstanbul Denize Girilecek Yerler/Plajlar 2021

İstanbul’da deniz, plaj denilince birçok insanın kafasında soru işaretleri belirmektedir. Bu soru işaretlerinin belirmesi normal çünkü maalesef denizi en çok kirletilen şehirlerimizden biri İstanbul’dur.

Bu gerçeğe rağmen, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı ölçümler sonucu, İstanbul’da denize girilebilecek birçok bölge bulunmaktadır. Bakanlığın yaptığı ölçümlerden geçerli not almış plajların bir kısmını sizin için bu yazımızda tanıtacağız.

Yazın kavurucu sıcaklığında sevdikleriniz ve ailenizle serinleyebileceğiniz İstanbul Plajlarından bazıları;

  • Yeşilköy Çiroz Halk Plajı
  • Uzunkum Plajı
  • Suadiye Plajı
  • Menekşe Plajı
  • Küçüksu Plajı
  • Çamakkaya Aile Plajı
  • Poyrazköy Plajı

Yazımızda tanıtacağımız bu plajlar hem Avrupa hem de Anadolu yakasında yer almakta, ulaşımı kolay ve suları temizdir.

Yeşilköy Çiroz Halk Plajı

Bakırköy’de bulunan bu plaj belediyeye ait ve ücretsizdir. 500 adet şemsiye, 500 adet şezlong bulunan plaj, 650 metre uzunluğunda iki koydan oluşmaktadır. Plaj, kum ve çakıl karışımı bir zemine sahiptir.

Plajda cankurtaran ekibi, ambulans ve kurtarma botları ile her türlü güvenlik önleminin alınmıştır. İçinde hem voleybol hem de futbol sahası bulunan Yeşilköy plajı İstanbulluların kavurucu yaz sıcağında yoğun tercih ettiği yerlerden biridir.

Plajın içinde küçük bir tesis bulunmakta ve etrafında da ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz işletmelerde bulunmaktadır.

Uzunkum Plajı

Anadolu yakasında ki bu plaj Şile ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Şilede bulunan diğer plajlara nazaran daha temiz bir suya sahip plaj ince kumlu bir zemine sahiptir. İnce kumlu olmasından dolayı özellikle çocuklu aileler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Yosunsuz ve hafif dalgalı bir suya sahip olan plajın uzunluğu yaklaşık 700 metre, genişliği ise 40 metredir. Plaj içerisinde duş ve soyunma kabinleri, şemsiye, şezlong, cankurtaran, otopark, gözetleme kuleleri bulunmaktadır.

Suadiye Plajı

Caddebostan şeridi üzerinde yer alan bu plaj, merkezi bir noktada olmasından ötürü ilçe halkı tarafından ilgi gören plajlardan biridir. Kadıköy Belediyesinin işlettiği bu plaj ücretsizdir.

İnce kumlu bir zemine sahip plajın genişliği 8 metre, uzunluğu ise 300 metredir. Plaj içerisinde duş ve soyunma kabinler, gözetleme kuleleri, şezlong, şemsiye gibi imkanlar sunulmaktadır. Plajda su sporları da yapılmaktadır.

Menekşe Plajı

Küçükçekmece Gölüne yakın bir konumda bulunan Menekşe plajı, Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen ücretsiz plajlardan biridir.

630 metre uzunluğundaki plajın zemini yarı kum yarı çakıldır. 300 araç kapasitesinde bir otoparka sahip plajda, her türlü yiyecek ve içecek ihtiyacınızı giderebileceğiniz büfeler bulunmaktadır. Plajda, cankurtaran ekibi, ambulans ve kurtarma botu ile güvenlik önlemleri alınmış ayrıca şezlong ve şemsiyeler bulunmaktadır.

Küçüksu Plajı

Beykoz ilçe sınırlarında yer alan bu plaj, boğaz köprüsü manzarasında deniz ve güneş keyfi yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir plajdır.

300 metre uzunluğunda ki plaj temiz ve yosunsuz bir denize sahiptir. 300 kişilik kapasiteye sahip plajda 200 şemsiye ve 200 şezlong bulunmaktadır. Soyunma kabini, emanet dolapları, duş odaları, cankurtaran ekibi ve kurtarma botları bulunan plajda ihtiyaçları karşılamak için bir büfe de bulunmaktadır.

Kapasitesinin sınırlı olmasından dolayı, yazın kavurucu sıcağında buraya gelmek isteyenlerin erken yola çıkması önerilmektedir.

Çamakkaya Aile Plajı

Bu plaj, Marmara denizi açıklarından bulunan Burgaz Ada’da yer almaktadır. Aile plajı olması, yosun bulunmaması nedeniyle tercih edilmektedir. Ancak bu plajın denizi temiz olsa da zemininde çakıl ve taşlar yer almaktadır.

Poyrazköy Plajı

Bu plaj, Beykoz ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Sahil genişliği 30 metre olan plajın uzunluğu ise 1 km’dir. Bazı bölümleri kumluk olsa da zemini çoğunlukla kayalıklardan oluşmakta ve biraz fazla yosun görülmektedir.

Soyunma ve duş kabinleri, şezlong, şemsiye, kurtarma ekibi ve otoparka sahiptir. Plajın yer aldığı sahil şeridinde ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz birçok büfe ve balık restoranı bulunmaktadır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar