Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaYaşam Tarzıİzmir'de Hayvanat Bahçesi Kaç Tane Vardır?

İzmir’de Hayvanat Bahçesi Kaç Tane Vardır?

İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan ve her sene birçok farklı türe ev sahipliği yapan Sasalı hayvanat bahçesi merkeze sadece 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Sadece özel araç ile değil toplu taşıma araçları ile de kolaylıkla gidilebilir.

Aynı zamanda ilk adı ile İzmir Hayvanat Bahçesi, Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesi unvanına sahiptir. İlk olarak İzmir Fuar içerisinde bulunan hayvanat bahçesi 2008 yılında Çiğli Sasalı’ya taşınmıştır. Taşınma durumundan dolayı İzmir’de hayvanat bahçesi kaç tane vardır sorusu akıllara gelebilir. İzmir’ de bir hayvanat bahçesi bulunmaktadır.

İzmir Hayvanat Bahçesi Nerededir, Nasıl Gidilir?

İzmir Hayvanat Bahçesi, Çiğli Sasalı’dadır. Çiğli ilçesine sadece 10 km uzaklıktadır. İzmir merkeze ise 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ulaşım özel araçla ve topu taşıma araçları ile oldukça kolay ve hızlıdır. Daha önce İzmir fuarı içerisinde bulunan hayvanat bahçesi, zamanlar eskimesi, küçük gelmesi ve çok şehir merkezi içerisinde olmasından dolayı 2008 yılında özel olarak hazırlanan Sasalı hayvanat bahçesine taşınmıştır. Bu da aslında İzmir’de hayvanat bahçesi kaç tane vardır sorusunun da cevabıdır.

İzmir Hayvanat Bahçesi Nasıl Gidilir?

Özel araç ile ya da toplu taşıma araçları ile gitmek oldukça kolaydır. Özel aracınızla gitmeyi tercih etmeniz durumunda ücretsiz otoparktan yararlanabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını kullanmayı tercih ederseniz bulunduğunuz konum önemlidir. İzmir’in belirli ilçelerinden geçen ESHOT otobüsleri ile gidebilirsiniz.

Eğer bulunduğunuz ilçeden kaç numaralı ESHOT aracının geçtiğini bilmiyorsanız internet üzerinden bu bilgilere ulaşabilir ya da Çiğli ilçesine giderek 751 ve 777 numaralı topu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Bu toplu taşıma araçları sizi direk olarak hayvanat bahçesine götürecektir.

Hangi Hayvanlar Vardır?

Her sene birçok hayvana ev sahipliği yapan Sasalı Hayvanat Bahçesi’nde birçok tür bulunmaktadır. Her tür için uygun yaşam şartlarına göre bölümler bulunmaktadır. Güvenlik önlemlerinin üst seviyede alındığı hayvanat bahçesinde şu ana kadar herhangi bir tehlikeli durum oluşmamıştır. Hayvanat bahçesinde 120’ye yakın tür olmak üzere toplam 1500 hayvan bulunmaktadır.

Yırtıcı Hayvanlar Var Mıdır?

Sasalı Hayvanat Bahçesi’nde yırtıcı tür hayvanlar da vardır. Bu hayvanlar;

  • Aslan,
  • Kaplan,
  • Puma,
  • Vaşak gibi bazı yırtıcı hayvan grubuna ait türlerdendir.

Yırtıcı hayvanlara özel yaşam koşullarının sağlandığı alanlar özel olarak koruma altındadır. Kırılmaz cam gibi birçok önlem alınmaktadır. Fotoğraf çekmek için özel olarak belirlenen sınırları geçmek kesinlikle tehlikeli ve yasaktır. Her alanda bununla ilgili bilgilendirme yazıları ve uyarılar bulunmaktadır.

Diğer Türler Nelerdir?

120’ye yakın farklı türe ev sahipliği yapan hayvanat bahçesinde birbirinden farklı ve ilk defa göreceğiniz birçok tür mevcuttur. Yırtıcı, sürüngen, omurgalı, omurgasız gibi hem çocukların hem de yetişkinlerin ilgisini çekecek türden hayvanlar vardır.

Aynı zamanda çocuklar için ayrılan özel bir kısımda küçük atlar, küçük keçiler, koyun, tavşan gibi bir çok sevimli hayvan da bulunmaktadır. Sadece bu kısma özel olarak bakıcılar eşliğinde gerekli önlemler doğrultusunda fotoğraf çekilmek mümkündür.

Sasalı Hayvanat Bahçesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sasalı Hayvanat Bahçesi’ne giriş ücreti yetişkinler için 10 lira, çocuklar 5 liradır. 0-6 yaş grubu çocuklardan giriş için ücret alınmaz. Gazi, şehit veya birinci derece yakınlarında da ücret talep edilmemektedir. Açılma ve kapanma saatler her mevsime göre değişiklik gösterir. Bu değişiklik hayvanların güneş hassasiyeti ve yaşam şartlarına göre belirlenir.

Gidilen mevsime göre açılış ve kapanış saatleri mutlaka kontrol edilerek gidilmelidir. Aynı zamanda özel gün ve bayramlarda da belirli saatler çerçevesinde ziyaretlere açıktır. Tesis dışında ücretsiz otopark bulunmaktadır. Tuvalet de ücretsizdir. Aynı zamanda içeride bulunan hediyelik eşya satılan dükkanlardan alışveriş yapabilir ve restoranda vakit geçirebilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar