Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaEvcil HayvanlarKedilerin Kavga Etmesiyle Oyun Oynaması Nasıl Ayırt Edilir?

Kedilerin Kavga Etmesiyle Oyun Oynaması Nasıl Ayırt Edilir?

Yeni kedi sahiplenmiş veya uzun süre kedi arkadaşı olan bireylerin bazen kedileriyle olan iletişimi zor olabiliyor. Bunun sebebi kedinin beden diliyle anlattığı hareketlerin ne anlama geldiğiyle alakalıdır. Kedim oyun mu oynuyor yoksa sinirli kavga mı ediyor sorusuna cevap mı arıyorsunuz?

Kedinizin hangi durumda olduğunu öğrenmek için beden dilini gözlemleyin. Bazı kedilerin kavga eder pozisyonunda oyun oynaması yanıltıcı olabiliyor. Hangi beden dili hangi duyguyu ifade ediyor, işte size yardımcı olacak birkaç kılavuz.

Vücut Hareketlerini Gözlemleyin

Kediler genellikle bir şey istediklerinde veya bir tepki verme aşamasında olduklarında hırlama veya tıslamaya benzer sesler çıkarırlar. Bu seslere kulak verin. Peki, ne zaman bu tarz sesler çıkarırlar?

Acıktıklarında;

  • Tuvalet ihtiyacını gideremediklerinde
  • Mayıştığında veya rahatladıklarında
  • Oyun oynama isteği olduğunda veya oyun sırasında
  • Kavga sırasında

Bazen son iki maddeyi birbirinden ayırmak oldukça güç olabiliyor. Bunun için vücut dilinden yola çıkarak karar vermek mümkün. Yalandan kavga ederek oyun oynayan kedilerin çok fazla gürültü yapmadığı bilinir. Gürültü olsa bile bu miyavlama veya hırlamadan ibarettir. Bu hırlamanın uzun süreli bir versiyonu gerçekleşiyorsa kediniz kavga ediyor olabilir.

Kedilerin Kavga Etmesiyle Oyun Oynaması Nasıl Ayırt Edilir?
Kedilerin Kavga Etmesiyle Oyun Oynaması Nasıl Ayırt Edilir?

Peki, Kedilerde Hangi Özellikler İncelenmeli?

Kedilerin kavga etmesiyle oyun oynaması nasıl ayırt edilir sorusunun cevabını arıyorsanız, kedilerde bazı özelliklere dikkat etmeniz gerekir. Vücut yapılarında bazı özellikler bu durumu ele verir.

  • Pençeleri
  • Kulakları
  • Tüyleri
  • Vücut konumları
  • Isırık olup olmadığı

Kedinin Pençelerini İnceleyin

Kedilerin pençe kısmında kılıfları bulunur. Kedilerin kavga etmesiyle oyun oynaması nasıl ayırt edilir sorusunun cevabını bu sayede netleştirmiş olabiliriz. Çünkü oyun oynamak isteyen bir kedinin pençesi kılıfının içine çekilmiş halde durur. Eğer ki pençe dışarıda ve diğer kedinin veya insanın canını acıtmak için pençesini kullanıyorsa kedi kavga ediyordur.

Kedinin Kulaklarını İnceleyin

Kediler yalandan kavga eder gibi oyun oynuyorsa genellikle kulak yapıları ileri doğru dik konumdadır. Tam tersi geriye doğru gergin ve yatay konumdaysa kavga ettiğine işarettir.

Kedinin Tüylerini İnceleyin

Kedilerin kavga sırasında tüyleri halk diliyle diken diken durumundadır. Bunun sebebi kedilerin kendini karşı tarafa güçlü göstermek istemesidir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar