Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaErkek ve KadınKimler Doğum Kontrol Hapı Kullanabilir? Kimler Kullanamaz?

Kimler Doğum Kontrol Hapı Kullanabilir? Kimler Kullanamaz?

Doğum kontrol hapları, tıp dilinde oral kontraseptif olarak adlandırılmaktadır. Doktorlar kısaca, OKS olarak kullanmaktadırlar. Bu haplar, gebelik istemeyen çiftler için önerilen en yaygın ve kolay yöntemlerdendir. Bu konuyu araştırmadan önce sık sık kimler doğum kontrol hapı kullanabilir? Soruları da sorulmaktadır. Bu hap önlem amacıyla rahatlıklar kullanılabilmektedir. Hap gerektiği şekilde kullanılmadığı takdirde fayda sağlanamayabilir. Düzenli alındığı takdire gebelikten %99 oranında korunmak mümkündür. Doğum kontrol haplarını kullanan kişiler olduğu gibi, kullanamayanlarda bulunmaktadır.

Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • -Şiddetli hipertansiyonu olanlar
  • 35 yaş üstünde olup sigara kullananlar
  • Meme kanseri şüphesi olanlar
  • Koroner hastalıkları olanlar bu hapı kullanamamalıdır. Doktoruyla görüştükten sonra hapı kullanmasında sorun olmayan kişiler kullanım sağlayabilmektedir.
Kimler Doğum Kontrol Hapı Kullanabilir?
Kimler Doğum Kontrol Hapı Kullanabilir?

Doğum Kontrol Hapı Kullanılırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Doğum kontrol hapı kullanan kişiler çok sık hatalar yapabilmektedir. İlk olarak yapılması gereken hapın alınacağı günün doğru belirlenmesidir. Daha sonra, düzenli olarak kullanımına dikkat edilmelidir. Piyasada bu ilaçların üzerinde hangi günlerde alınacağı yazmaktadır. Böylece takibi yapılabilmektedir. Hap kullanılırken gün atlandığında farklı bir korunma yöntemi kullanılabilmektedir. Buda en sık yapılan hatalardandır. Eğer ki çok sık unutuyor ve günleri takip edemiyorsanız diğer yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum kontrol haplarının kullanımı baştan savma olarak yapılmamalıdır. Bu hap kullanılırken bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. İlk olarak doğum kontrol hapınızı doktor gözetiminde kullanmanız gerekmektedir. Hikayenizi doktora belirtmeniz buna göre bir uygulama yöntemi geliştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Eğer ki doğum kontrol hapı kullanan kişilerde rahatsızlık mevcutsa bu duruma doktor mutlaka müdahale etmektedir. Bu ilacı kullanan kişilerin duygu durumlarında değişikler olabilmektedir. Bunun sebebi hormonlardan kaynaklanmaktadır. Doktorunuzla bu konuyu da paylaşabilirsiniz. Böylece doktorunuz size çok fazla etkilemeyecek ilaçlara yönlendirmektedir.

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Nelerdir?

Gebelik konusuna çok iyi bir şekilde müdahale eden doğum kontrol hapları bazı yan etkiler oluşturabilmektedir. Bazı kişilerde lekeli olan ara ara kanamalar oluşmaktadır. Bu durum mutlaka doktora anlatılmalıdır. Bulantı ya da kilo alma gibi yan etkileri olabilmektedir. Bu hapın kullanımına vücut alıştıktan sonra bu yan etkilerde kaybolmaktadır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar