Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaMimariKombi Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Kombi Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Ev ve iş yerlerinde doğal gazla ısınan birçok kişi, kombilerinin bakımlı ve iyi çalışmasına rağmen yeterince ısınamadıklarından şikayet etmektedirler. Bu kişiler, istedikleri ısıyı elde etmek için kombilerini daha yüksek seviyede çalıştırmaktadırlar. Bu da, daha az ısı elde edilmesine rağmen daha fazla doğal gaz faturası ödenmesi anlamına geliyor. Kombilerin verimli çalışmasına rağmen, istenilen seviyede ısınamamanın başlıca nedeni kombi peteklerinin kirlenmesinden ve tıkanmasından kaynaklanmaktadır.

Kombi Petekleri Neden Temizlenmelidir?

Kombi ile ısınma sisteminde, peteklerin içinde dolaşan su şehir şebekesinin suyudur. Zamanla başta kireç olmak üzere, şebeke suyunun içindeki maddeler tortu oluşturarak, peteklerin alt kısmına çökerler. Bu çökeltiler ise suyun sıhhatli bir şekilde dolaşmamasına ve olması gereken ısının alınamamasına neden olur.

Ayrıca, bazı kombilerin kalitesiz malzemelerden üretilmesinden dolayı, zamanla su ile temasıyla paslanma oluşmakta, bu paslarda peteklerin dibinde birikmektedir. Bu birikintiler, genellikle peteklerin ya hiç ısınmamasına, ya da bazı kısımlarının ısınmasına neden olmaktadır. Bu durumlarda, kombinin ısısı ne kadar arttırılırsa arttırılsın, sadece az bir miktar su dolaştığından istenilen ısı elde edilemeyecektir. Bu nedenle de, belirli periyotlarla, kombi peteklerinin temizlenmesi gerekir.

Kombi Petek Temizliği Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kombi petek temizliği, kullanım sıklığına bağlı olarak değişebilmektedir. Petek temizliğinin gerekli olduğu ise; peteklerdeki ve aynı petek yüzeyindeki ısı farkı ile havası alınırken çok kirli su gelmesi ile anlaşılabilir. Ayrıca, peteklerin içindeki suyun rahatsız edici bir ses çıkararak dolaşması da, kombi bakım zamanının geldiğine dair bir işarettir.

Kombi Petekleri Neden Profesyonel Ekiplerle Temizlenmelidir?

Kombi peteklerinin temizlenmesi mekanlarda yaşayan kişilerce de yapılabilmektedir. Bu temizleme işlemi, peteklerin sökülüp içlerinin boşaltılması ve tekrar içlerinin basınçlı suyla yıkanması ile yapılabilir. Bu şekilde temizleme sadece küçük ve hareketli çökeltilerin temizlenmesini sağlamaktadır. Evde yapılan kombi temizliğinde gerekli basınçlı temizleme de yapılamaz. Profesyonel kombi petek temizliğinde ise, yapışmış ve inatçı çökeltiler özel kimyasallar ve yüksek basınçlı su ile temizlenmektedir.

Kombi Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Profesyonel kombi petek temizliği, özel kimyasal ve makinelerle yapılmaktadır.

Temizlik işlemi ise şu şekilde gerçekleşir;

  • Petek temizleme işleminden önce, petek bağlantıları ve vanaları kontrol edilir ve arızalı olanlar değiştirilir. Ayrıca su sızmaları varsa bunlarda mutlaka giderilmelidir.
  • Daha sonra genellikle banyodaki havlupanın giriş ve çıkışları sökülür. Havlupanın giriş kısmına temizleme makinesi bağlanır, çıkış kısmı ise bir hortumla tuvalet gideri ile irtibatlandırılır.
  • İlk önce yüksek basınçlı temiz su verilerek, petekler ve borulardaki kirli su ve hareketli tortular boşaltılır.
  • Sistemdeki su boşaltıldıktan sonra, inatçı tortuların temizlenmesi için, sisteme basınçlı su ile birlikte özel kimyasallar verilerek tahliye edilir.
  • Son olarak ise, temiz ve basınçlı su ile sistemdeki kimyasalların temizlenmesi yapılır ve sökülen vanalar takılır.

Kombi petek temizliği yapılırken uygun makine ve kimyasallar kullanılmalıdır. Aksi halde petekler, borular ve hatta kombi bile zarar görebilir.

Kombi Petek Temizliğinin Faydaları Nelerdir?

Kombi peteklerin temizlenmesi ile daha hızlı ve dengeli bir ısınma sağlanacağından, yakıt tasarrufu sağlanır. Düzenli temizlenen kombi peteklerinin kullanım ömürleri daha da artar ve daha sessiz ve konforlu bir ısınma elde edilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar