Pazar, Mart 3, 2024
Ana SayfaEvcil HayvanlarKöpek Nasıl Yıkanır?

Köpek Nasıl Yıkanır?

Günümüzde insanların evcil hayvan olarak sıkça tercih ettikleri köpekler, bizlerin dostu olmaya devam ediyorlar. Duygularımızı hissedebilmeleri, komutlarımızı öğrenebilmeleri ve bizimle yakın temasta bulunmaları gönlümüzü fethediyor. Kişisel gelişim ve psikolojik destek bakımından bizlere iyi gelen sıcakkanlı köpeklerin bakımı ise oldukça zahmetli.

Evde Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde köpek beslemek pek çok sorumluluğu da beraberinde getirir. Ev içinde beslediğimiz dostlarımızın pek çok ihtiyacı vardır. Gün aşırı dışarıda gezdirerek ihtiyacını gidermesini sağlamak başta gelen sorumluluklarımız arasındadır. Köpekler yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Bu yüzden onları üzün süre evde yalnız bırakıp seyahate çıkmak onları üzer ve hastalanmalarına neden olabilir. Köpekler ilgiye ve bakıma ihtiyaç duyarlar.

Bu yüzden düzenli periyotlarla veteriner hekim gözetiminde olmaları gerekir. İç dış parazit tedavinin yapılması, temizliğine özen gösterilmesi, tırnaklarının kesilmesi gerekir. Ancak veteriner hekimlerinin ve mama fiyatlarının yüksek olması köpek bakımını maliyetli hale getiriyor. Evde yapılacak bakımlar sayesinde bu masrafları azaltmak ise mümkün hale geliyor.

Köpek Evde Yıkanır Mı?

Köpekler suyu seven hayvanlardır. Bu yüzden onları yıkamak mümkündür. Köpekler için özel olarak üretilen şampuanlarla köpeğinizi evde yıkabilirsiniz. Köpeklerin yıkanması eğlenceli bir aktivite olarak da düşünebilirsiniz. Ancak köpeğinizi yıkarken bazı önemli noktalar vardır.

Köpek Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Köpeğiniz siz onu yıkarken olduğundan daha fazla hareketli hale gelecektir. Bu yüzden köpeğinizi yıkarken bazı önemler almalı ve dikkatli olmanız gerekir.

  • Köpeklerin kulakları suya karşı hassastır. Bu nedenle köpeğinizi yıkarken köpeğinizin kulağına pamuk tıkayarak kulaklarına su girmesini engellemelisiniz.
  • Köpeğinizin kulağına su kaçarsa köpeğinizin sağır olma ihtimali dahi vardır. Eğer köpeğinizin kulağına su kaçırırsanız en hızlı şekilde kulağını kurutmalısınız.
  • Köpeğinizi eğer kaygan bir zeminde yıkıyorsanız, patilerinin kaymaması için yere bir paspas sermeniz gerekebilir.
  • Köpek dersi insan derisinden farklıdır. İnsan için üretilen şampuanlar köpekler için uygun değildir.
  • Köpeklerin yıkanması için üretilen şampuanlar ile köpeğin yıkanması gerekir.
  • Aşırı sıcak su ile köpeğinizi yıkamak yanlış bir davranıştır. Köpek derisi sıcak suya karşı kabarabilir, hasar görebilir.
  • İdeal su sıcaklığı ılık su olmalıdır. Soğuk su ile köpeğinizi yıkamanız köpeğinizin üşümesine neden olabilir.
  • Köpek derisi kendi kendine kuruma özelliğine sahip değildir. O yüzden köpeğinizi yıkadıktan sonra havlu yardımı ile veya fön makinesi ile köpeğinizi kurulamanız gerekir.
  • Köpeğinizi yıkadıktan sonra birkaç saat rüzgarlı havada dışarı çıkarmamak hastalanmasını önlemenizi sağlayacaktır.

Köpekler yıkanmaktan hoşlansalar da bazen yıkanmak istemeyebilirler. Bu durumda köpeklere sert davranmadan onları yavaş yavaş ıslatarak suya alıştırarak yıkamak doğru olacaktır. Çabalarınıza rağmen banyo yapmak istemeyen köpekleri banyo öncesinde ve sonrasında ödüllendirmek ise başka bir banyoyu sevdirme yöntemidir.

Köpekler Hangi Sıklıkta Yıkanmalıdır?

Köpekler ter bezlerine sahip değiller. Bu nedenle sık yıkanmalarına gerek yoktur. Köpeğinizi 4 aylık olmadan önce yıkamanıza gerek yoktur. Köpeğinizin cinsine, yaşına ve ırkına bağlı olarak belirli sürelerle yıkamanız yeterli olacaktır. Ayrıca köpeğinizi ne kadar sık yıkarsanız köpeğinizin tüy dökmesini de aynı oranla arttırmış olacağınızı unutmayın. Köpeğinizi 4-5 ayda bir yıkamanız yeterli olacaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar