Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaEvcil HayvanlarKöpeklerde Burun Akıntısı Neden Olur, Tedavi Yolları Nelerdir?

Köpeklerde Burun Akıntısı Neden Olur, Tedavi Yolları Nelerdir?

Köpeklerde burun akıntısı çok sık yaşanan bir durumdur. Farklı fizyolojik ve patolojik sebeplerden ötürü burun akıntısı meydana gelebilir. Bazen basit bir sebepten dolayı ortaya çıkabileceği gibi bazen de ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu akıntının sıklığı, şiddeti ve görüntüsü belirtilerini incelemektir. Nedenine bağlı olarak tedavisi de değişebilir. En doğru teşhis için veterinere götürmeniz önerilir. Peki, köpeklerde burun akıntısı neden olur?

Alerji

Tıpkı bizde olduğu gibi köpeklerde de alerji burun akıntısına neden olabilir. Genelde görünümü şeffaf olur.

Nedenleri;

  • Polen
  • Ev tozu akarları
  • Besinler
  • İlaçlar
  • Kimyasal maddeler şeklinde sıralanabilir.

Yabancı Cisimler

Köpekler insanları ve eşyaları tanımak için koklamayı tercih ederler. Burunları pek çok yabancı cisme yaklaştırdıkları bilinir, bu yüzden yabancı cisme temas etmeleri ya da burunlarına yabancı cisim kaçması olası bir durumdur. Bu sebepten dolayı da burun akıntısı yaşayabilirler.

Köpeklerde Burun Akıntısı Neden Olur, Tedavi Yolları Nelerdir?
Köpeklerde Burun Akıntısı Neden Olur, Tedavi Yolları Nelerdir?

Enfeksiyonlar

Köpeğin burnunun üst ve alt solunum yolları enfeksiyona yakalanırsa da burun akıntısına neden olabilir. Enfeksiyonlar bakteriyel, viral ya da mantar kaynaklı meydana gelebilir. Genelde sarımsı ve yeşilimsi bir renge sahip olurlar. Aynı zamanda burun boşluğunda ya da çevre dokularda oluşabilecek polip ve tümör gibi durumlarda burun akıntısına neden olabilir.

Fisküller ve Damar Yarığı

Fiskül iki doku veya yer arasında olmaması gereken bir boşluğun oluşmasıdır. Fiskül oluşması burun akıntılarına neden olabilir. Damar yarığı da yine burun akıntılarına neden olabilir.

Tedavi

Nedenleri belirlendikten sonra tedavi aşamasına geçilebilir. Peki, tedavi yolları nelerdir? İlk olarak köpeğe belli başlı bazı özel testler yapılır. Bu testler nedeni belirlemek ve nedenleri ortadan kaldırmak için ışık olacaktır. Bundan sonrasında ise semptomları hafifletmek ve yok etmek adına yardımcı tedavilere geçilir. Tüm bu aşamalar veteriner kontrolünde yapılmalıdır.

Farklı nedenler neticesinde ilaç kullanımı değişiklik gösterebilir. Tedavi aşamasında geç kalmamak en önemlisidir. Eğer bir türlü geçmek bilmeyen bir burun akıntısı varsa mutlaka veterinere götürülmelidir. Köpekler kendileri ile alakalı problemleri hemen anlar ve anormalliklerini farklı şekillerde belli ederler.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar