Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaErkek ve KadınKorunmasız Cinsel İlişki Sonrası Ne Yapılmalı?

Korunmasız Cinsel İlişki Sonrası Ne Yapılmalı?

Korunmasız olarak bir cinsel ilişki yaşandığı taktirde hazır olunmayan veya istenmeyen gebelik durumları veya sağlık açısından önemli olan bulaşıcı hastalıklar söz konusu olabilmektedir, peki korunmasız cinsel ilişki sonrası ne yapılmalı? Bu gebelik durumunu engelleyebilmek içinse %100 sonuç vaat etmesi bile yüksek oranlarda etkili olan yöntemler vardır. Şüpheli ilişkiden sonra uygulaması gereken yöntemler şöyle;

Genital Bölgenizi İlişkiden Sonra Yıkayın

Cinsel birlikteliğiniz bittikten sonra korunmadıysanız eğer yapabileceğiniz ilk şey duşa girerek vücudunuzdaki ve genital bölgenizi bol su ile yıkayarak arındırmalısınız.

Tuvaletinizi Yapın

Korunmasız yaşanan bir birliktelik sonrası içinize boşalma yaşandıysa veya böyle bir şüpheniz varsa vücutta spermlerin ilerlemesini önlemeden tuvalete çıkabilirsiniz. Herhangi kesin bir çözüm önerisi olmamakla birlikte kullanılan önlemlerden bir tanesidir.

Ertesi Gün Hapı Kullanın

Yan etkilerinin oldukça fazla olduğu bilinen bir yöntemdir. Bu nedeniyle artık levonorgestrel denen bir hormon 1.5mg olarak tek hap şeklinde kullanılıyor. Korunmasız ilişki yaşandıktan sonraki 72 saat içinde bu hap alınmasıyla birlikte gebelik önlenebiliyor. En güvenli yöntem olarak ertesi gün hapları kullanılmaktadır.

Bu hap Türkiye’de tüm eczanelerde satılmaktadır. Eczanelerden reçetesiz olarak temin edebilirsiniz. Haptan sonra mide bulantısı, baş ağrısı veya baş dönmesi sorunları, memelerde hassasiyet gibi yan etkilere sahip ilaçlardır.

Ertesi gün hapı kullanan kişilerin regl dönemlerinde düzensiz kanama oluşabiliyor ve regl döneminde olmasınız bile kanamalarınız olabiliyor. Hamilelik sırasında kullanılan ertesi gün hapları fetüslere herhangi bir zarar vermezler.

Korunmasız Cinsel İlişki Sonrası Ne Yapılmalı?
Korunmasız Cinsel İlişki Sonrası Ne Yapılmalı?

Doktorunuza Danışın

Eğer partnerinizle ilgili hastalıklarla ilgili bir şüpheye sahipseniz eğer zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bulaşabilecek hastalıklar şöyledir;

  • Bel soğukluğu
  • Hepatit
  • Frengi
  • AİDS
  • Siğil

Bu hastalıklardan sadece bazılarıdır. Bu sebeple korunmaya özen göstermelisiniz. Korunmadan ilişkiye girdiğiniz taktirde doktorunuza başvurun

Gebelik Testi Alın

Şüpheli ilişkiniz geçtikten sonra en doğru gebelik testi sonucu 3 hafta sonra alırsınız. Kesin bir sonuç almanız içinse şüpheleriniz kuvvetliyse zaman kaybetmeden doktorunuza danışın.

Korunmasız ilişkiye girmekten çekinmelisiniz, hatta tercih etmemelisiniz. Bunun sizler için istenmeyen birçok sonucu olacaktır. Sağlığınız her zaman önceliğiniz olmalı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar