Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaSağlık ve FitnessMemede Şişlik Ve Dokununca Acıma Neden Olur?

Memede Şişlik Ve Dokununca Acıma Neden Olur?

Meme ağrısı çoğu kadının şikâyetidir. Ağrının huzursuzluk vermesinin yanında mememde kötü bir şey mi var, yoksa meme kanseri miyim endişesi de vardır.

Akıllardaki memede şişlik ve dokununca acıma neden olur? Sorusu mutlaka açıklık getirilmesi gereken bir sorudur. Çünkü bu sorunun cevabı masum olabildiği gibi tehlikeli de olabilir.

Meme Ağrısı ve Acısı Neden Olur?

Meme ağrısının birçok sebebi olabilir. Bu nedenler arasında meme kanseri neredeyse son sıralarda yer alır.

Meme ağrısı çeşitli sebepleri vardır;

  • Adet sebebi ile
  • Fibrokistik meme yapısı
  • Ergenlik dönemi
  • Stres
  • Fazla tuz tüketimi
  • Sigara kullanımı
  • Emzirme döneminde süt kanallarının enfeksiyonu
  • Büyük meme yapısı

Bunlarla beraber dediğimiz meme kanseri de sebeplerden birisi olabilir fakat çok düşük bir ihtimaldir. Meme kanseri şüphesine kapıldıysanız vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanız gerekir.

Memede Şişlik Ve Dokununca Acıma Neden Olur?
Memede Şişlik Ve Dokununca Acıma Neden Olur?

Meme Ağrısı Ve Acısı Nasıl Geçer?

Meme ağrısından çok şikayetçi iseniz, ağrınızın çok olduğu günlerde düşük tuzlu diğer uygulayabilirsiniz. Ağrınızın çok olduğu gün ya da günlerde 24 saat boyunca destekli sütyen takabilirsiniz ve doktorunuzun önerdiği size uygun bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Stresten Uzak Durarak Meme Ağrılarınızı Azaltın

Stres vücudunuzdaki kortizol hormonunu artırır. Kortizol hormonu da vücudunuzun su toplamasına sebep olur. Göğüslerinizdeki ağrının ve göğüslerinizin dokununca acımasının en büyük sebebi de vücudunuzun su toplamasıdır. Bu nedenle stresten elimizden geldiğince uzak durmakta yarar var.

Meme ağrınızı acaba kötü bir şey mi var, hasta mıyım şeklinde yorumladıkça salgıladığınız kortizol hormonu nedeniyle ağrınız artacaktır. Sahip olduğunuz bu stresten kurtulmak için meme ultrasonu yaptırabilirsiniz.

Meme Ağrısı ve Meme Kanseri Bağlantılı Mı?

Meme ağrısı sıklıkla meme kanseri ile bağlantılı değildir. Genellikle fibrokistik meme yapısı nedeni ile olan meme ağrısının meme kanseri ile hiçbir ilişkisi yoktur.

Ağrınız herhangi bir dalgalanma olmadan ay boyunca devam ediyorsa, zamanla kötüleşirse, günlük aktivitelerinizi kısıtlayacak bir hale gelirse, ağrı memenizin belirli bir bölgesinde oluyorsa ve elinize bir kitle geliyorsa meme kanseri olma riskiniz vardır.

Bu durumda mutlaka doktora başvurmanız gerekir.  Meme ağrınız meme ile ilgili tek şikâyetiniz ise ve özellikle adet döneminde yaşanıyorsa ağrının nedeni meme kanseri değildir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar