Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaYaşam TarzıTariflerMuhallebili Kadayıf Tatlısı Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir?

Muhallebili Kadayıf Tatlısı Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir?

Özellikle Ramazan aylarında sofraların vazgeçilmez bir tatlısı olarak bilinir. Bu tatlının yapım aşaması ve hazırlık aşaması son derece basit olmaktadır. Bu yüzden ortaya çıkabilecek muhallebili kadayıf tatlısı nasıl yapılır? malzemeleri nelerdir? Türünden ortaya çıkabilecek tüm sorular cevaplanmış olur.

Özellikle kadayıf tatlısı ağır gibi görünse de muhallebi ile birleştiği zaman fazlasıyla hafif bir kıvama gelir. Yapım aşamasında muhallebinin kıvamı çok önemli olmaktadır. İçine konulacak malzemelerin en başında kadayıf gelmektedir. Kadayıf konulduğu her tatlıyı fazlasıyla lezzetlendirdiği için bu tatlının da vazgeçilmezi arasında bulunur.

Muhallebili Kadayıf Tatlısı İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Bu tatlının içeriği hazırlanırken belli başlı ürünlere ihtiyaç duyulur.

Muhallebili Kadayıf Tatlısı malzemeleri;

  • 300 gram tel kadayıf
  • 4 yemek kaşığı tereyağı
  • 4 yemek kaşığı un
  • 4 yemek kaşığı mısır nişastası
  • 1 su bardağı toz şeker
  • Bir buçuk su bardağı çeyiz

Bu malzemeler yapılırken ayrı ayrı kaplara dökülmesinde fayda bulunur. İlk önce muhallebinin malzemeleri bir kaba alınır ve yapım aşamasına başlanır.

Muhallebili Kadayıf Tatlısı Nasıl Yapılır?
Muhallebili Kadayıf Tatlısı Nasıl Yapılır?

Muhallebili Kadayıf Tatlısı Yapımı Nasıl Olur?

Bu tatlı için ilk önce un nişasta ve toz şekerin sıcak bir tencerede kıvamını bulması gerekir. Sonrasında boş bir tepsiye tel kadayıfın yayılarak üstüne tereyağını ilave edilip tel kadayıfın yumuşaması sağlanır.

Tel kadayıfı kendi kıvamını aldıktan sonra üstüne muhallebi eklenir. Süslemek amacıyla üstüne konulabilecek ceviz de konduktan sonra soğuması için muhakkak dolaba bırakılır.

Muhallebili Kadayıf Tatlısı Ne Kadar Sürede Soğur?

Bu tatlı buzdolabında en az 3 saat dinlendikten sonra hazır bir hale gelir. Sonrasında sunum için dilimler halinde kesilerek tabağa alınabilir. Kişi servis sırasında dilimleri alırken tatlının kıvamının tam olarak olduğunu görecektir. Sunum yapılırken tercihe göre fıstık ve fındık çeşitleri kullanılabilir. Burası tamamen kişinin zevkine göre bırakılmıştır.

Muhallebi Kadayıf Tatlısı Hazırlanma Aşaması Ne Kadar Sürer?

Genellikle muhallebi yaklaşık olarak 20 dakikada kıvam alır. Soğuması işlemini de düşünürsek 3,5 saatte bu tatlı hazır bir hale gelir. Ek ürünlere ihtiyaç duymadığı için son derece pratik bir tatlı olduğu da bilinir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar