Pazar, Mart 3, 2024
Ana SayfaMimariPeteklerin Havası Nasıl Alınır?

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Kalorifer tesisatında ısıtma kalitesinin azalması ve artan faturaların çokça karşımıza çıkan sebeplerinden biri de kalorifer peteklerinin hava yapmış olmasıdır. Peteklerde biriken hava zaman geçtikçe artarak sıcak suyun peteklerde ki dolaşımını kısıtlamaktadır. Bu durumdan dolayı kombinizin ısıtma verimi azaldığı gibi yakıt faturalarınız da yükselişe sebep olmaktadır.

Peteklerin Hava Yaptığını Nasıl Anlarız?

Peteklerin hava yaptığını anlamak için radyatörün üzerine elinizi koyun ve peteğin üst tarafında soğukluk bulunuyorsa ve üst sol kenarı sıcak durumdayken sağ kenarı soğuksa veya bunun tam tersi ise böyle bir fark gördüyseniz o petekte hava var olduğu anlamına gelir. Ancak bunu bilmesiniz ki petekte hava varsa üstler ısınmaz.

Fakat peteğin alt kısmı ısınmamışsa bu sorunun hava ile alakası olmadığını anlarsınız. Petekte hava meydana gelirse ya tamamı soğuk olur ya da sadece üst tarafları soğuk olur. Hava olduğuna kesin emin olduktan sonra yapılacak iş kaloriferin havasını almaktır.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?
Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Peteklerden Hava Almak İçin Neler Gereklidir

Hava alma işlemi için bize Purjör anahtarı veya kısa bir düz tornavida gereklidir. Purjör tapası radyatörün sağ veya sol üst tarafında yer almaktadır. Anahtarı veya düz tornavidayı saat yönünün tersine çevirerek radyatörde olan havayı boşaltabilirsiniz. Hava almaya başlarken anahtarı yavaş yavaş çevirerek yapınız. Eğer açtığını taraftan hava geliyorsa peteğinizde hava alma işlemine başlamışsınızdır. Petekte bulunan hava bittikten sonra su gelmeye başlar ve su geldiği zaman anahtarı saat yönünde çevirip kapatınız. Peteğinizin havası alınmış olacaktır.

Peteklerde Bulunan Hava Kombi Çalışırken Alınır Mı?

Kombi çalışır durumdayken peteklerin havası alınır. Ancak hava alma sırasında bir kişi kombiye su takviye yapmalıdır. Hava alma işlemi yapılırken purjör bir anda açılmamalıdır. Yavaşça tahliye edilen hava aynı zamanda kombiden su basılarak takviye yapılmalıdır. Eğer havayı hızlı şekilde boşaltırsanız veya suyu hızlı bir şekilde sisteme basarsanız kombi kendini kapatacak ve arıza konumuna geçecektir.

Arıza konumuna geçmesi ciddi bir durum değildir. Kombiyi kapatıp açtığımızda yine çalışmaya başlayacaktır. Ancak kombinin açık durumda havasının alınması kombiye zarar vermeyeceğini bilseniz bile kombi servisleri kombinin kapatılıp havanın kapalı konumda bulunuyorken alınmasını tercih etmektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar