Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaErkek ve KadınSağlıklı Bir Gebelik İçin İdeal İlişki Sıklığı Ne Olmalı?

Sağlıklı Bir Gebelik İçin İdeal İlişki Sıklığı Ne Olmalı?

Sorunsuz bir gebelik için sağlıklı bir yumurta ile sağlıklı bir spermin döllenme tüpünde karşılaşması gerekir. 28 günlük mensturasyon döngüsü olan bir kadında genellikle 11. ve 14. günlerde yumurtlama gözlenir.

Yumurtlama günü kişiden kişiye değiştiği için kesin bir zaman belirtmek doğru olmaz. Fakat bu noktada sağlıklı bir gebelik için ideal ilişki sıklığı ne olmalı? Sorusunun cevabı önem arz eder.

Ne Zaman Hamile Kalınır?

Eğer düzenli olarak cinsel ilişki yaşadığınız halde hamile kalamıyorsanız, yumurtlama dönemini takip etmeniz gerekebilir. Bununla birlikte mensturasyon siklusunun 9. ve 20. günleri arasına yani doğurganlığın yüksek olduğu günler de önemlidir. Bu günlerde vücutta bazı değişimleri görülür. Hamile kalma planı için bu değişiklikleri takip ederek en doğru günü tespit etmek mümkündür.

Hamile kalmak için doğru günü işaret eden değişiklikler;

  • Yumurtlama takibi, yumurtlama testi
  • Bazal vücut ısısı
  • Servikal mukus takibi
  • Ruh halindeki değişimler

Bu işaretler sağlıklı bir gebelik için doğru zaman aralığını bulmaya yardımcı olmaktadır.

Hamile Kalmak İçin İdeal İlişki Sıklığı

İlişki sıklığı kadının ve erkeğin kaliteli üreme hücrelerine sahip olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Örneğin sperm kalitesi ve sayısı düşük olan bir erkeğin sık ilişkiye girmesi gebelik oluşumuna engel teşkil eder. Eğer bir yıldan uzun bir süredir cinsel birliktelik olduğu halde gebelik yaşanmıyorsa üreme faktörleri uzman bir hekim tarafından kontrol edilmelidir.

Tetkikler sonrasında çiftte kısırlık tespit edilmezse sadece yumurtlamanın gerçekleştiği günlerde ilişkiye girmek yeterli olacaktır. Günde birden fazla kez boşalmak sperm sayısını ve kalitesini olumsuz etkiler. Bu yüzen sık sık ilişkiye girmek yerine doğru zamanda planlı olarak ilişkiye girmek gerekir.

Planlı ve Programlı İlişkinin Önemi

Gebelik için en uygun ilişki zamanını belirlemek sık sık ilişkiye girmekten daha verimli olacaktır. Sık ilişkiye girmek hamilelik şansını arttırsa da planlı ve programlı olmak son derece önemlidir. Sağlıklı bir gebelik için her ay planlama yapmak yorucu bir süreçtir. Yaşanan stresin gebelik şansını düşüreceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu konuda uzman bir psikolog hekimden destek almak gerekebilir.

İdeal İlişki Sıklığı

Her gün birliktelik yaşamakla 2-3 günde bir yaşamanın arasında pek bir fark yoktur. Önemli olan yumurtlama döneminde cinsel birliktelik yaşamaktır. Böylece hamilelik şansı büyük oranda artacaktır. Bu süreci takip edip psikolojik olarak yıpranmak istemeyenler için iki günde bir cinsel ilişkiye girmek ideal olacaktır. Bu planlama daha az yorucu olup gebelik şansını artırmada etkili olacaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar