Pazar, Eylül 24, 2023
Ana SayfaSağlık ve FitnessServiks (Rahim Ağzı) Kanseri Nedir, Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri Nedir, Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri genelde kadınlarda görülen en sık kanser türlerinden biridir. Serviks (rahim ağzı) kanseri nedir sorusunun kısa cevabı da budur. Yılda yaklaşık olarak 500.000 kişiyi etkilemektedir. Rahim ağzı kanseri serviks denilen rahimin ağzında oluşan bir kanserdir. Rahim ağzının farklı hücrelere dönüşmesiyle kanser öncülleri ( CIN) denilen hücreler ortaya çıkmaktadır. Bu kanser öncülleri erken teşhis edilmez ise rahim ağzı kanserine dönüşebilir.

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri hiçbir belirti vermeyebilir. Fakat vajende doluluk veya kitle hissi, vajinal akıntılar, vajinal kanamalar ve ağrılı ilişki olması görünen belirtiler arasındadır. Kanamalar genellikle ilişki esnasında veya sonrasında görülür. Kanser, yukarı doğru rahim içi boşluk aşağıda vajinaya ve yanlara pelvik duvarına yayılır.

Bu yayımlara bağlı olarak ta kanlı idrar, kabızlık, vajenden idrar veya dışkı gelmesi, böbreğin genişlemesi gibi belirtiler görülür. pelvik duvarının yayılımına bağlı olarak ta bacak ağrısı ve ödem de ortaya çıkar. Rahim ağzı kanseri genelde orta ve ileri yaşlarda görünse de herhangi bir yaşta da ortaya çıkar.

Rahim Ağzı Kanserinde Tedavi Yöntemleri

Rahim ağzı kanserinde kullanılan yöntemleri 2 grupta adlandırabiliriz. Bunlar; cerrahi ve radyoterapi olarak gruplandırılır. Radyoterapi tedavisi rahim ağzı kanserinin her evresinde uygulanabilen bir yöntemdir. Erken tedavi yöntemlerinde cerrahi tedavi ön plana çıkmaktadır. Eğer kanser ileri evredeyse radyoterapi uygulanmaktadır. Cerrahi tedavisinde rahim ağzında muhtemel yayılım bölgeleri ve primer tümör temizlenir.

Rahim Ağzı Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Rahim ağzı kanserine yakalanmamak için uygulayacağınız bazı önlemler vardır. Bunlar;

  • HPV aşısı uygulaması ile risk en aza indiriliyor. HPV aşısı kanserden korunmak için en güvenilir ve en etkili yoldur.
  • 20-60 yaş arası kadınlarda yapılan smear ve HPV gibi testlerle rahim ağzı kanserine erken teşhis edilir.
  • Cinsel temasta kondom kullanılması gerekmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Nedenleri

Rahim ağzı kanserine neden olan unsurların başında sigara içmek gelir. Sigara içmenin dışında rahim ağzı kanserini tetikleyen bir diğer unsur da erken yaşta ilişkiye girmektir. Erken yaşta evlenmenin en büyük zararı da budur. Çok sayıda doğum yapmak ta rahim ağzı kanseri nedenlerinden biridir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar