Perşembe, Aralık 7, 2023
Ana SayfaSağlık ve FitnessSezaryen Sonrası Normal Doğum Mümkün Mü?

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Mümkün Mü?

İki farklı doğum yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi normal doğum ikincisi ise sezaryen doğumdur. Normal doğum adından anlaşılacağı gibi bebeğin vajinadan dünyaya gelmesidir. Sezaryen ise bebeğin ameliyat yapılarak anne rahminden alınmasıdır. Sezaryen doğum, normal doğuma göre çok kolay gibi gözükebilir. Ancak normal doğum, her zaman en sağlıklı olan yoldur.

Bazı anne adayları, doğum sancısından korktukları için ısrarla sezaryen yöntemini tercih etmektedirler. Ancak çoğu kadın sezaryenin ne gibi zararları ve tehlikeleri olduğunu bilemezler. Birçok kadın, sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü? Sorusunun cevabını merak etmektedir. Evet, sezaryen sonrası normal doğum yapmak mümkündür. Ancak birtakım hususlara dikkat edilmeli ve mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum İçin Ne Kadar Süre Geçmelidir?

Sezaryen sonrası normal doğum için en az 2 sene beklenmelidir. Anne adayının hem rahmi hem de karın bölgesi dikişli olduğu için tam bir iyileşme olmadan kesinlikle normal doğum yapılmamalıdır. Özellikle de iki sene beklemeden normal doğum yapma kararı almak, oldukça tehlikelidir.

Sezaryen Doğuma Neden Olan Durumlar

Her ne kadar bazı anne adayları sezaryen doğumdan sonra normal doğum yapmak isteseler de bu onların belirleyebileceği bir karar değildir. Çünkü doktor, normal doğum için uygun görmediği sürece anne adayının normal doğum yapması mümkün değildir.

Sezaryen doğuma neden olan durumlar şunlardır:

  • Rahim yırtılmasının olmaması
  • Rahim bozukluğu
  • Anne adayının daha önce yatay kesiğe sahip maksimum 1 sezaryen doğum yaşaması

Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda anne adayı kesinlikle normal doğum yapamaz. Bu süreç içerisinde doktorunuzla sık sık iletişim halinde olmanız gerekir.

Sezaryen Sonrası Normal Doğumun Riski

Sezaryen sonrası yapılan normal doğumlar her zaman risk taşır. Bu nedenle doktorlar sezaryen sonrası normal doğumları pek önermezler. Normal doğum sırasında ise her ihtimale karşı sezaryen işlemi için de hazırlıklı bulunulur.

Sezaryen Yaralarının İyileşmesi Şarttır

Sezaryen yaralarının tam olarak iyileşmeden anne adayının normal doğum yapması ölüme bile neden olabilir. Bu bakımdan sezaryen doğum yapan anne adayları, tam iyileşme yaşamadan hamile bile kalmamalıdır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar