Pazar, Mart 3, 2024
Ana SayfaSağlık ve FitnessVajinal Kuruluk Neden Olur?

Vajinal Kuruluk Neden Olur?

Vajina bölgesi nemli ve mukuslu bir yapıya sahiptir. Nemli ve mukuslu olması cinsel ilişkininin daha acısız gerçekleşmesini sağlar. Sperm için uygun ortamı yaratır.

Fakat bazı durumlarda bazı nedenlerden dolayı vajina bölgesi nemini kaybeder ve kuru bir vajina meydana gelir. Peki, vajinanın kurumasına neden olan etkenler nelerdir? Kişide vajinal kuruluk neden olur? Sorularına bir göz atalım.

Vajinal kuruluk nedenleri şunlardır:

  • Hormonal bir takım değişiklikler
  • Stres ve kaygı gibi pskolojik etmenler
  • Yaşlanma ve menapoz
  • Vajina duvarlarının incelmesine neden olan hastalıklar
  • Vajina bölgesinde kullanılan kimyasal içerikli ürünler veya kokular
  • Hamilelik durumlarında vücutta meydana gelen değişmeler
  • Enfeksiyona durumlar
  • Hijyen kurallarına yeterince dikkat etmemek

Bu gibi birçok nedenden kaynaklı olarak vajina daha kuru bir yapıya sahip olabiliyor. En etkili çözüm için jinekolog muayenesine başvurmak gerekir. Problem belirlenir ve kısa zamanda vajinal kuruluğa neden olan etken ortadan kaldırılır.

Vajinal Kuruluk Neden Olur?
Vajinal Kuruluk Neden Olur?

Vajinal Kuruluk Belirtileri Nelerdir?

Vajinal kuruluk belirtilere dikkat edildiği taktirde kolayca üstesinden gelinen bir problemdir. Genelde vajinada bir takım sorunlar meydana gelir. Vajina bölgesinde kuruluğa bağlı kaşıntı, yanma gibi belirtiler görülür. Cinsel ilişki esnasında veya sonrasında ağrı, kanama gibi unsurlarda görülür.

Buna bağlı olarak kişi cinsel beraberliğe karşı isteksiz bir psikolojiye bürünür. Kuru bir vajina enfeksiyonlara karşı da savunmasızdır. Bu yüzden idrar yolu enfeksiyonları kişide mevcuttur. Bu belirtilere dikkat ederek kısa zamanda problem ortadan kaldırılmalıdır.

Vajinal Kuruluk Tedavisi Var Mıdır?

Vajinal kuruluk problemini ortadan kaldırmak mümkündür. Öncelikle vajinal kuruluğun nedeni belirlenmeli ve uygun bir tedavi süreci seçilmelidir. Vajinal kuruluğun nedeni enfeksiyonlar ise soruna yönelik ilaç tedavileri mevcut ve etkilidir. Ayrıca vajina bölgesi için çeşitli jel ve kremler vardır. Bu jel ve kremler vajina bölgesinin kayganlaştırılması için kullanılır. Vajinanın ph değerini değiştirir ve nemini kazanmasına yardımcı olur.

Vajinal Kuruluk Ve Östrojen Hormonu İlişkisi

Östrojen hormonu eksikliği vajinal kuruluk oluşumuna neden olur. Östrojen hormonu emzirme dönemi, çok sigara içme, kilo alma, doğum, stres gibi davranışlardan kolayca etkilenir ve eksikliği görülebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar