Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaGenelZeki - Dayanıklı Ve Gösterişli Arap Atı

Zeki – Dayanıklı Ve Gösterişli Arap Atı

At türleri içerisinde yer alan zeki – dayanıklı ve gösterişli Arap atı, dünyanın en dikkat çekici hayvanlarından biridir. At dünyanın birçok yerinde önemli kabul edilen bir canlıdır. Özellikle de Türkler ile bağdaştırılan bu hayvanın menşei ise şarktır.

Dünyada eşi bulunmayan bu canlı at türleri arasında en beğenilendir. Arap atı oldukça ciddi bir zekaya sahiptir. Bunun yanı sıra son derece dayanıklı gösterişli bir attır. Arap atı özellikle yetiştirilmekte olan bir hayvandır. Dayanıklı ve safkan olması bu canlının diğer at türlerine göre daha fazla sevilmesini sağlıyor.

Arap Atının Özellikleri Nelerdir?

Arap atının özellikleri şunlardır;

  • Diğer at türlerine göre daha küçük bir yapıları vardır.
  • 1.40 ile 1.52 cm arasında bir yüksekliğe sahiptirler.
  • Orta kemikli ve ince olanları yaklaşık olarak 360 ile 450 kilogramdırlar.
  • Son derece zarif bir görüntüleri vardır.
  • Diğer atlara göre hem daha zeki hem de daha dayanıklıdırlar.

Arap atları çok gösterişli canlılardır. Bu yüzden dünyadaki diğer atlara oranla her zaman önde yer alırlar. Mükemmel duruşları sayesinde fotojenik bir görüntü ortaya çıkarırlar. Arap atları sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok noktasında tercih edilen atlardır.

Safkan Arap Atı Nasıl Anlaşılır?

Safkan Arap atı diğer Arap atı türlerine göre daha farklıdırlar. Bu at türü çok nadir bir şekilde bulunur. Safkan Arap atının kendine has renkleri mevcuttur. Genellikle kırmızı, fındık rengi ya da gri renginde olurlar.

Bunun yanı sıra safkan Arap atının asıl rengi siyahtır. Ancak nadir bulunan safkan Arap atı siyah renkte olanlardır. Bu at türü çok hızlı bir şekilde renk değişimi yaşar. Ancak safkan Arap Atı olan bir atın derisinin rengi her zaman siyahtır. Derisinde asla renk değişimi meydana gelmez.

Zeki - Dayanıklı Ve Gösterişli Arap Atı
Zeki – Dayanıklı Ve Gösterişli Arap Atı

Arap Atına Kaç Yaşında Binilir?

Atlar belli bir yaşa gelene kadar tay olarak kabul edilir. Her döneminde hiçbir ata binmek doğru değildir. Arap atı da bu atlardan biridir. Atlar genel olarak 5 yaşından sonra üremeye başlarlar. 5 yaşını doldurmamış bir ata binmek ise yanlıştır. Çünkü bu yaştan önce atların kemik gelişimi henüz tamamlanmamış sayılır.

Arap Atı Mı Daha İyi İngiliz Atı Mı?

Arap atı çok dayanıklı ve mükemmel bir at olarak kabul edilir. Bu nedenle hem binek hem de yarış için uygun olan bir attır. Arap atının bu kadar mükemmel özelliklere sahip olması onu İngiliz atından çok daha iyi bir konuma taşıyor. Bu yüzden Arap atı İngiliz atından çok daha iyidir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar